Yunanistan’da üniversite öğrencileri sokağa döküldü

DW Türkçe’de yer alan habere göre Atina, Selanik ve Patras kentlerinde gösteri düzenleyen öğrenciler, “Polis kampüslerden dışarı” sloganları attı. Atina’da bir caddeyi kapatmaya çalışan öğrencilere polis müdahale etti. Yunanistan’da Eğitim Bakanlığı ile polisin de bağlı olduğu Vatandaşı Koruma Bakanlığı, kampüslerde asayişi sağlamak üzere bin kişilik polis gücü oluşturma planını açıklamıştı. Polis memurlarının ateşli silah taşımaması […]


0
Bir üniversiteden daha ‘kayyum rektör’ protestosu
Bir üniversiteden daha ‘kayyum rektör’ protestosu

DW Türkçe’de yer alan habere göre Atina, Selanik ve Patras kentlerinde gösteri düzenleyen öğrenciler, “Polis kampüslerden dışarı” sloganları attı. Atina’da bir caddeyi kapatmaya çalışan öğrencilere polis müdahale etti.

Yunanistan’da Eğitim Bakanlığı ile polisin de bağlı olduğu Vatandaşı Koruma Bakanlığı, kampüslerde asayişi sağlamak üzere bin kişilik polis gücü oluşturma planını açıklamıştı. Polis memurlarının ateşli silah taşımaması ancak cop ve biber gazı ile donatılmasının planda yer alması tepki topladı.

Hükümet sözcüsü Hristos Tarantilis, Yunanistan’da üniversitelerin çalışmalarının on yıllardır personele yönelik şiddet olayları ve çatışmalar nedeniyle sekteye uğradığına, kongreler gibi etkinliklerin ertelenmek zorunda kaldığına işaret ederek “Bazı şeylerin artık değişmesi gerekiyor. Şiddet ve hukuksuzluklar nedeniyle üniversiteler gelişimde zorluk çekiyor” dedi.

Ekim ayında Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesi Rektörünün odası maskeli öğrenciler tarafından basılarak rektörün boynuna “Oturma eylemleriyle dayanışma” yazılı pankart asılmış ve olay kamuoyunda büyük tepki görmüştü.

Yunanistan’da askeri cunta döneminde 1967-1974 yılları arasında polisin üniversite öğrencilerine uyguladığı şiddet ve cinayetler nedeniyle üniversitelere polisin girmesi ülke kamuoyunda son derece hassas bir konu.

Muhalefet, Başbakan Kiryakos Mitsotakis hükümetini, corona virüsü bahanesiyle üniversitelerdeki gösterileri engellemeye çalışmak ve göstericilere karşı polis zoru kullanmakla suçluyor.

İlginizi ÇekebilirBoğaziçi'ne AKP’li rektör atanmasına tepkiler dinmiyorBoğaziçi'ne AKP’li rektör atanmasına tepkiler dinmiyor İlginizi ÇekebilirBoğaziçili öğrenciler: Rektörlüğün helvası kavruluyorBoğaziçili öğrenciler: Rektörlüğün helvası kavruluyor


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı