Yerli Otomobil Togg’da Nadir Toprak Elementleri de Olacak!


0

Bilindiği üzere, geçen aylarda duyurusu yapılarak pek yakında yerli otomobil çalışmalarının başlatılmasıyla beraber yakın gelecekte de üretim ve ardından da seri üretimi yapılacak olan TOGG, yerli otomobil ismimizdir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, nadir olan toprak elementlerinin (NTE) günlük yaşamın içerisinde birçok alanda bulunduğu ve kullanıldığı gibi yerli otomobilin içerisinde de NTE kullanılacağına dair detay belirtti.

Yapılan yazılı açıklama içerisinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından nadir toprak elementleri olarak NTE kısaltmasına sahip bu elementlerde, laboratuvarda gerekli başarıyı yakaladıklarını ve buna göre yerli otomobilde de bu elementlerden kullanım söz konusu olacağını belirtti.

Kimya ve analiz konularında uzman personellerden oluşan ekibiyle beraber cevher zenginleştirme ve metalürji alanlarında uzmanlık olan personellerin birleşmesiyle beraber 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda Türkiye şartları içerisinde bir ilk olarak yaşanacak olan otomobil üretiminde, laboratuvar ölçeği içerisinde %99 oranında bir saflık yakalanarak seryum, neodimyum, lantanyum, toryum, paraseodmiyum, uranyum ve ağır nadir toprak oksitler kazanılması başarıldı, olduğunu belirtti.

Bu çalışmaların neticesinde “milli know-how” açığa çıktığı ve bu çalışmalar neticesinde de bakanlık tarafından koordinasyonun sağlandığı pilot ya da endüstriyel alanlarda bulunan tesisin kurulması hedeflendiğini açıklayan Bakan, NTE kullanımına yönelik bu yönde detaylı yazılı açıklamaları oldu.

Hedeflenen tesiste üretimle ilgili yapılan çalışmalarda, NTE ile artık uç ürün üretimlerininde olacağı kayıtlara geçildi. NTE, ayrıştırılmadan önce eldeki değer düşük olsa da ayrıştırılmasıyla beraber değerin daha da büyüdüğünü ve %99 oranında da saflaştırılmasıyla tonunu 200 bin dolara kadar satılabileceği yönünde açıklana yapan Bakan, bunu ayrıştırmadan satılması halinde 1 dolar gibi çok düşük değerlerde olduğunu belirtti.

NTE, içerisinde günlük yaşamdan bulunan birçok malzemeyi içeren bir elementtir. Savunma sanayisi alanlarında füze rampalarında ya da MR cihazlarında, dijital kamera üretimlerinde ve cep telefonlarında, bununla beraber otomotiv sektöründe ve gece görüşe dayalı özel kamera üretimlerinde de NTE kullanılmaktadır. Yerli otomobilde de NTE kullanımı olacağını bildiren Bakan, Türkiye’de artık uç ürünler üretiyor olacağımızın da sinyalini verdi. Tonda 200 bin dolar gelir elde edilecek seviyelere ulaşılacağının müjdesi de kayıtlara geçti.

Toplamda 13 Farklı NTE Tespiti Yapıldı

Türkiye’de NTE yataklarının toplamda Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü kontrolünde olup bu şekilde Eskişehir başta olmak üzere Sivrihisar bölgesi taraflarında, florit, uranyum, barit ve toryum içerikli kompleks yataklarının, MTA verilerine göre de 30 milyon tonla önemli değerlerde olan NTE kaynağının olduğuna dayalı bir bilgiyi Bakan Dönmez, bizlerle paylaştı. Birkaç yıldan bu yana ise araştırmaların gösterdiği şey, faaliyetleriyle beraber Malatya Kuluncak yöresi tarafında yeni yatak ortaya çıktığı yönünde oluyor. Böylelikle 13 farklı NTE, ülkemiz dahilinde olduğu tespiti de yapıldığı saptandı.

NTE’yi değerlendirmeye dayalı konuda Çin, dünyada ilk sırada yer alan ülke olarak kayıtlardadır. Buna göre de yılda ortalama 125 bi ton NTE üretiminin sadece %80 oranı Çin’e aittir. Hal böyle olunca da Çin ile beraber diğer sıralamaya göre listede Brezilya, Japonya, ABD, Malezya ve Hindistan gibi dünyada ismi bilinen, söz sahibi olan ülkeler yer alıyor. Yakın gelecekte de bu yönde yapılan çalışmalarla beraber 13 farklı NTE tespitinin çıkartılabilmesiyle beraber istenen değerde üretimler başlanacak olacağını açıkladı. Bu sayede yerli üretim otomobili olan TOGG için de en doğru şekilde kullanımı sağlanacağı gibi gerekli Ar-Ge için fabrika kuruluşlarının da başlangıcı olduğunu açıkladı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı