Yemek pişirme programı sevenlere kötü haber

Televizyon kanallarındaki yarışmalardan YouTube’daki kayıtlarına kadar, yemek programı izlemek milyonlar için bir tutku haline geldi. Surrey Üniversitesi araştırmacıları, gönüllüler üzerinde başka birinin yemek yapmasının etkisini araştırdılar. Gönüllülere; bir kişinin peynir sarması yaptığı videosunu izlemeleri, talimatlara göre kendi paketlerini yapmaları veya bir etkinlikten sonra başka biri tarafından yapılan sarmayı yemeleri söylendi. Başkaları tarafından hazırlanan yemekleri izleyenler, […]


0
Yemek pişirme programı sevenlere kötü haber
Yemek pişirme programı sevenlere kötü haber

Televizyon kanallarındaki yarışmalardan YouTube’daki kayıtlarına kadar, yemek programı izlemek milyonlar için bir tutku haline geldi. Surrey Üniversitesi araştırmacıları, gönüllüler üzerinde başka birinin yemek yapmasının etkisini araştırdılar.

Gönüllülere; bir kişinin peynir sarması yaptığı videosunu izlemeleri, talimatlara göre kendi paketlerini yapmaları veya bir etkinlikten sonra başka biri tarafından yapılan sarmayı yemeleri söylendi.

Başkaları tarafından hazırlanan yemekleri izleyenler, hemen yiyebilen bir kontrol grubuna göre yüzde 14, kendi yemeklerini hazırlayanlar ise yüzde 11 daha fazla yedi.

Kendi sarmalarını hazırlayan ya da bir başkasının sarmayı hazırladığını izleyen insanlar, araştırmacılara bu şekilde yemek yeme isteklerini artırdıklarını ve daha aç hissettiklerini söyledi.

Hazırlanan bir paketin videosunu izleyen gönüllüler, önceden hazırlanmış bir ambalajlı yemeği yemeden önce bir resmi boyamak için ayrılan gruptakilerden yüzde 14 daha fazla yemek yedi. Yemekten önce dikkat dağıtıcı bir ‘aktivite yapmanın’ yemekten önce yenileni azaltmaya yardımcı olabileceği gösterildi.

Kendi paketlerini yapmak zorunda olanlar, diğer gruba göre yiyeceklerin yüzde 11 daha fazlasını yedi.

BOYAMA GÖREVİ ALANLARIN YEMEK YEME İSTEĞİNDE DEĞİŞİKLİK OLMADI

Araştırmacılar, “Boyama görevi nedeniyle yiyecek hakkında düşünmekten uzaklaşan grup, yemek yeme isteklerinde hiçbir değişiklik göstermedi” diye yazdı. Araştırmacılar; yiyecekleri görmek, yiyecek hakkında ne kadar düşündüğümüzü, onu ne kadar istediğimizi ve buna karşılık ne kadar yediğimizi artırıyor gibi görünüyor.

Surrey Üniversitesi’nden çalışmanın yazarı Jane Ogden’e göre, “Yiyecekleri kendimiz hazırlamak, çok duyusal olduğu için ek etkilere sahip olabilir. Aktif yemek hazırlamanın kokuları, sesleri ve tatları vücudumuza yemeğin geldiğini söyler. Bu, hem zihnimizde hem de bedenimizde ileriye dönük bir yanıt oluşturarak bizi yemeye hazır hale getiriyor.” dedi.

Yiyecek hazırlamanın yiyeceklere olan güvenimizi artırmasının da mümkün olduğunu, bu da bizi yeni veya farklı bir şey denemeye karşı daha az temkinli hale getirdiğini söyledi.

Yazarlar hazırlanan sağlıksız yiyecekleri izlemenin, tükettiğiniz sağlıksız yiyeceklerin miktarını artırabileceğini, bu nedenle TV ‘de geçirdiğiniz zamanın daha sağlıklı yemekler hazırlayan bir programla değiştirmenin ‘iyi yemek’ tüketiminizi artırabileceğini keşfetti.

İlginizi ÇekebilirMasterchef'e ödenen para ortalığı karıştırdıMasterchef'e ödenen para ortalığı karıştırdı İlginizi ÇekebilirMasterChef'in çekimleri öncesi yumruk yumruğa kavgaMasterChef'in çekimleri öncesi yumruk yumruğa kavga


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı