Yellen’ın faiz çıkışı piyasayı sarstı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Beyaz Saray’ın harcamaları artırma planı nedeniyle ekonominin aşırı ısınmasını önlemek için faiz artışlarının gerekebileceğini söyledi. Yellen dünkü bu açıklamasının ardından geri adım atarak, enflasyonun yükselmesinde bir sorun görmediğini ifade etti. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bir önceki başkanı olan Yellen’in ilk açıklamaları teknoloji hisselerindeki satışları artırdı ve uzun vadeli Hazine tahvil […]


0
Kamu mevduat bankalarının net kârı yüzde 64 düştü
Kamu mevduat bankalarının net kârı yüzde 64 düştü

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Beyaz Saray’ın harcamaları artırma planı nedeniyle ekonominin aşırı ısınmasını önlemek için faiz artışlarının gerekebileceğini söyledi. Yellen dünkü bu açıklamasının ardından geri adım atarak, enflasyonun yükselmesinde bir sorun görmediğini ifade etti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bir önceki başkanı olan Yellen’in ilk açıklamaları teknoloji hisselerindeki satışları artırdı ve uzun vadeli Hazine tahvil getirilerini yükseltti.

‘FAİZİN YÜKSELMESİ GEREKEBİLİR’

Yellen, Atlantic dergisi tarafından düzenlenen online etkinlikte yaptığı konuşmada Başkan Joe Biden’ın harcama planlarına atıfta bulunarak, “Ek harcamalar ekonominin büyüklüğüne göre nispeten küçük olsa da, ekonomimizin aşırı ısınmaması için faiz oranlarının bir miktar yükselmesi gerekebilir” dedi.

Yellen “Bu faiz oranlarında çok ılımlı artışlara neden olabilir, ancak bunlar ekonomimizin rekabetçi ve üretken olması için ihtiyaç duyduğu yatırımlar (ve) ekonomimizin bunlar sayesinde daha hızlı büyüyeceğini düşünüyorum” dedi.

GERİ ADIM

Yellen, daha sonra Wall Street Journal CEO Council etkinliğinde yaptığı açıklamada ise enflasyonun ABD ekonomisi için bir sorun olacağını öngörmediğini belirtti. Yellen tedarik zincirindeki sıkıntılar ve petrol fiyatlarının salgın hastalık öncesi döneme yaklaşmasının getirdiği fiyat artışlarının geçici olacağını ifade etti.

Doğrudan faizlerle ilgili açıklamaları sorulduğunda Yellen, faiz artışını öngörmediğini veya artırılmasını tavsiye etmediğini ifade etti. (REUTERS)

İlginizi ÇekebilirJP Morgan ve Morgan Stanley'den faiz tahminiJP Morgan ve Morgan Stanley'den faiz tahmini İlginizi ÇekebilirABD'li şirketler dijital hizmet vergisine karşı misilleme istediABD'li şirketler dijital hizmet vergisine karşı misilleme istedi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı