Yabancı çıkışıyla panik olan yerli satışa geçti

Uluslararası yatırım kuruluşları Türkiye için pozitif raporlar yayınlarken, yabancıların borsadaki satışları kafalarda soru işaretleri oluşturuyor. Dün küresel hisse senedi piyasalarındaki satış baskısı Borsa İstanbul’un da yön değiştirmesinde etkili oldu. Güne yüzde 0.48 artışla 1.558 puandan başlayan  BIST 100 endeksi yoğun yabancı satışlarıyla eksiye geçti. Devre kesicilerin üst üste çalışmasıyla oluşan panik ortamında yerli yatırımcı da […]


0
Yabancı çıkışıyla panik olan yerli satışa geçti
Yabancı çıkışıyla panik olan yerli satışa geçti

Uluslararası yatırım kuruluşları Türkiye için pozitif raporlar yayınlarken, yabancıların borsadaki satışları kafalarda soru işaretleri oluşturuyor. Dün küresel hisse senedi piyasalarındaki satış baskısı Borsa İstanbul’un da yön değiştirmesinde etkili oldu.

Güne yüzde 0.48 artışla 1.558 puandan başlayan  BIST 100 endeksi yoğun yabancı satışlarıyla eksiye geçti. Devre kesicilerin üst üste çalışmasıyla oluşan panik ortamında yerli yatırımcı da satışa geçti. 1.515 puana kadar gerileyen endeks, günü yüzde 2.11 düşüşle 1.517 puandan tamamladı. Sanayi hisselerinde düşüş yüzde 2.5’i buldu, bankacılık endeksinde yüzde 1.34 gerileme yaşandı.

YANGIN SATIŞI GİBİ

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizlerindeki artışın, gelişen piyasaları zorladığını, doların bu nedenle 7 liranın üzerinde tutunduğunu belirten Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, borsada son zamanlarda çok yükselen bazı hisselerde daha fazla satış olduğuna dikkat çekti. Yabancı satışlarıyla birlikte panik satışlarının arttığını belirten Erkan, “Devre kesiciler panik satışlarını tetikleyince, yerli kâr satışına geçti. Borsadaki yeni yatırımcı profilinin en önemli handikapı satışlarda panik” dedi.

Yusuf Topçu

İnvest AZ Araştırma Müdürü Yusuf Topçu ise son 1 yılda büyük getiri sağlayan Borsa İstanbul’da yaşanan bu düzeltmelerin kısa süreli olduğunu, panik satışlarının da sınırlı kaldığını dile getirdi. Topçu, günün sonunda 1.500 puan seviyesinin üzerinde kalan BIST100 endeksinde şimdilik büyük bir bozulma gözükmediğini söyledi. Topçu, bu hareketin “yangın satışı” (fire sale) olarak tabir edilen satışları andırdığını belirterek,  “Fiyata bakmadan devam eden satışlar fon çıkışlarını işaret ediyor olabilir” dedi.

BANKALAR KAZANÇLARINI SİLDİ

Yabancıların hisse satışlarından en çok bankalar etkileniyor. Banka hisselerinin BIST-100’deki ağırlığı yüzde 16.7 ile tarihinin en düşük seviyesine indi. Analistler endekste 1.575 puan üzerindeki hareketin yabancıların bankacılık sektörüne geri dönüşüne bağlı olduğunu söylüyor. Bankacılık endeksinin toparlanamaması durumunda borsadaki yükselişin temelde zorlanacağını belirten Investing Analisti Şenay Şerefoğlu, haftalık bazda yüzde 2.55 düşüşte olan bankacılık endeksinin şubat ayı kazançlarını sildiğini ve ocak itibarıyla kaybının da  yüzde 10’a yaklaştığını bildirdi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı