Türkiye’nin Uygur Türkleri çağrısına Çin’den yalanlama geldi

Çin Dışişleri Bakanı dün gece bir açıklama yaparak başta Türkiye olmak üzere Avrupa ve Batı ülkelerinin “Uygur Türklerine uygulanan şiddet ve baskı” ile ilgili açıklama yaptı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Şincan’da yaşayan Uygur Türkleri ile ilgili iddiaları “iftira saldırıları” olarak yorumladı. Çin yönetimi Birleşmiş Milletler’in konuyla ilgili açıklamalarını da yalanladı. Başta insan hakları aktivistleri […]


0
Türkiye’nin Uygur Türkleri çağrısına Çin’den yalanlama geldi
Türkiye’nin Uygur Türkleri çağrısına Çin’den yalanlama geldi

Çin Dışişleri Bakanı dün gece bir açıklama yaparak başta Türkiye olmak üzere Avrupa ve Batı ülkelerinin “Uygur Türklerine uygulanan şiddet ve baskı” ile ilgili açıklama yaptı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Şincan’da yaşayan Uygur Türkleri ile ilgili iddiaları “iftira saldırıları” olarak yorumladı. Çin yönetimi Birleşmiş Milletler’in konuyla ilgili açıklamalarını da yalanladı.

Başta insan hakları aktivistleri ve Birleşmiş Milletler uzmanları olmak üzere birçok ülkeden Çin yönetiminin 1 milyonu aşkın Uygur Türküne baskı ve şiddet uyguladığını iddia etmişti.

Uygur Türklerinin baskı altına alındığı “eğitim kampları” dışarıdan bu şekilde görülüyor.

“24 BİN CAMİ VAR” SAVUNMASI

Wang Yi, BM İnsan Hakları Konseyi’ne yasaları gereği terörle mücadele önlemleri aldıklarını açıkladı. Wang Yi, “Bölgede dört yıldır herhangi bir terörist vaka tespit edilmedi ve bölge halkı sosyal istikrar ve gelişme yaşıyor” dedi. Çin’in dışişleri bakanı bölgede 24.000 cami olduğunu da söyledi.

Wang Yi, “Bu basit veriler bile sözde soykırım iddialarının ya da dini baskının ya da zorla çalıştırılmanın gerçeği yansıtmadığını gösteriyor. Bu iddialar önyargılarla dolu açıklamalar ve basitçe siyasi amacı var. Bunlar gerçek değil” dedi.

Başta Türkiye olmak üzere birçok ülke Çin’in bölgedeki azınlıklara baskı uyguladığını duyurdu.

Wang, BM yetkililerini bölgeye de davet etti. Wang, “Şincan’ın kapıları her zaman açıktır. Birçok ülkeden Şincan’a gelen insanlar gerçekleri olay yerinde görüyor. Çin, BM İnsan Hakları Komiserini bölgeye davet ediyor” dedi.

Fakat Wang herhangi bir takvim duyurusu yapmadı.

Çin’in eğitim merkezlerinde azınlıklara baskı uyguladığı açıklanmıştı.

BÜTÜN DÜNYA ÇİN’E KARŞI

Başta Türkiye olmak üzere birçok ülke Çin’in bu iddialar konusunda daha şeffaf ve çözüm odaklı olması konusunda çağrıda bulunmuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin’in u konuda daha şeffaf olmasını beklerken Uygur Türklerini ve bölgede yaşayan diğer Müslümanların korunması gerektiğini söylemişti.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi ise Çin’in bölgede soykırım yaptığı iddialarını onaylamış ve Çin’e yönelik bir yaptırımın olabileceğini duyurmuştu.

İngiliz Dışişleri Bakanı Dominic Raab da bölgede yaşanan baskı ve işkencenin “endüstriyel boyutta” olduğunu dile getirmişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise Uygur Türklerin gibi azınlıkların korunması gerektiğini duyurmuştu.

İlginizi ÇekebilirTürkiye'deki Uygur Türklerinde Çin'e iade korkusu büyüyorTürkiye'deki Uygur Türklerinde Çin'e iade korkusu büyüyor İlginizi ÇekebilirÇin Büyükelçiliğinden Uygur Türkleri açıklamasıÇin Büyükelçiliğinden Uygur Türkleri açıklaması İlginizi ÇekebilirÇin hükümeti Uygur Türklerine baskı yapmış: İstanbul'da ajanlar ortaya çıktıÇin hükümeti Uygur Türklerine baskı yapmış: İstanbul'da ajanlar ortaya çıktı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı