Timüs Bezi Nedir? Timüsün Görevleri


0

Timüs Bezi Nedir? Timüsün Görevleri

Timus bezi, genel itibariyle bağışıklık sisteminin ana merkezi olarak sayılmaktadır. Bütün bağışıklık sistemi bu ana merkezden yönetilir ve her ne kadar çok titreşim gösterirse, bireyin bağışıklık sistemi o kadar çok sağlamdır demektir.

Her ne kadar çok bilinmese de hayati açıdan oldukça önem arz eden organlarımızın biri olan timus bezi görevleri insan hayatına ve metabolizmasına çok fazla katkı sağlar.

İnsan vücudunun komut merkezi konumunda bulunan timüs bezi, tiroid bezinden sağlamış olan hormonların hangilerinin zararlı hangilerinin yararlı olduğunu ayırt etme işlevini görerek, zararlı olanları vücudun dış tarafına atar.

Bağışıklık sisteminin bakteriler aracılığı ile nasıl savaşacağını ve nasıl daha fazla mücadele edeceğini ayarlayan timus bezi, bir birey daha  anne karnından doğar doğmaz vücut içerisinde bulunur.

Paragrafın başında da anlatıldığı gibi timüs bezinin titreşme derecesinin artması demek ki insan vücudunun o denli sağlıklı olduğunun anlamına gelmektedir. Yaş ile paralellik gösteren konumundadır. Hareketleri beyin aracılığı ile kontrol edebilme mekanizmasına sahip olan timus bezi, üzüntü ve kahkaha anlarında çeşitli işlevlere neden olur.

Mutluluk Ya da Üzüntü Üzerindeki Etkisi

İnsan vücudunda faydalı ve zararlı olan ya da faydalı ya da zararlı sayılabilecek çeşitli mineral ya da bakterileri birbirinden ayırt edebilme özelliği taşıyan çeşitli uygulamalar mevcuttur. Bir bireyin kendini iyi hissetmesi ya da üzüntülü olması ile orantılı bir şekilde gelişim gösteren timus bezi, aynı zamanda stres altında çalışmama eğilimindedir. Özellikle de tıp literatürüne geçmiş oranı timus bezi, yapmış oldukları iş ya da işlemler ile bir bireyin normal gündelik yaşantısını mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamasını sağlar.

Timus Bezi Görevleri Nelerdir?

Genel itibarıyla timüs bezi, vücudu adeta koruyan kalelerden oluşmaktadır. 2 kapsül şeklinde bulunan timus bezi, hücrelerin bir takım mutasyona uğramayı engeller. Fakat herhangi bir travma ile deforme olabilecek timüs bezi kanseri hastalıkların meydana gelmesine zemin hazırlayabilir. Yapılan çeşitli bilimsel araştırmalara göre timus bezinin işlevleri ve kanser hastalıklarının meydana gelmesinde büyük bir pay olduğu tespit edilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı