The Times’tan çarpıcı analiz: Arka kapı Türkiye… İngilizler karantina yerine Türkiye’de tatil yapıyor

Türkiye’de 29 Nisan akşamı başlayan ve 17 Mayıs’a kadar devam edecek olan tam kapanma, uluslararası medyanın da gündeminden düşmüyor. Türkiye’de vatandaşlar yasaklar kapsamında kendi ülkelerinde evlerinde otururken, tatil için gelmiş turistler kısıtlamalardan etkilenmeyerek gezmeye devam ediyor. Yaklaşan turizm sezonu öncesi tatil destinasyonlarıyla ilgili haberlere ağırlık veren İngiliz basını, ülkeye dönecek vatandaşları için farklı bir konuyu […]


0
The Times’tan çarpıcı analiz: Arka kapı Türkiye… İngilizler karantina yerine Türkiye’de tatil yapıyor
The Times’tan çarpıcı analiz: Arka kapı Türkiye… İngilizler karantina yerine Türkiye’de tatil yapıyor

Türkiye’de 29 Nisan akşamı başlayan ve 17 Mayıs’a kadar devam edecek olan tam kapanma, uluslararası medyanın da gündeminden düşmüyor. Türkiye’de vatandaşlar yasaklar kapsamında kendi ülkelerinde evlerinde otururken, tatil için gelmiş turistler kısıtlamalardan etkilenmeyerek gezmeye devam ediyor.

Yaklaşan turizm sezonu öncesi tatil destinasyonlarıyla ilgili haberlere ağırlık veren İngiliz basını, ülkeye dönecek vatandaşları için farklı bir konuyu gündeme getirdi. The Times’ta yer alan Hannah Lucinda Smith imzalı makalede, İngiltere tarafından yüksek riskli kategoride gösterilen ülkelere giden vatandaşların, Türkiye’yi nasıl ‘arka kapı’ olarak kullandıkları gözler önüne serildi.

İngiltere, kırmızı listedeki yüksek riskli ülkere giden vatandaşlarının geri döndüklerinde havalimanı otellerinde karantinaya girmesini şart koşuyor. Ancak bu durumun önüne geçmek isteyen tur operatörleri, İngiliz turistlere kapılarını açan Türkiye’yi devreye soktu. Özellikle son dönemde Pakistan ve Hindistan’a giden İngilizler, karantina otellerine ödeyecekleri paradan daha ucuza Türkiye’de tatil yapmayı seçiyor.

KARANTİNADAN DAHA UCUZA GELİYOR

Türkiye’de 10 gün tatil yapan İngiltere vatandaşları, karantinadan kaçınarak ülkelerine bu şekilde dönüyor. Bu paketi öneren tur şirketlerinden biri Platinum Travel Services (PTS). Pakistan merkezli olarak hizmet veren PTS, Türkiye’de beş yıldızlı bir otelde 10 günlük tatilin uçak biletleriyle birlikte 1495 sterlin tuttuğunu belirtirken, “Neden Türkiye’de 10 gün tatilin tadını çıkarmak varken, karantinadaki otele 1750 sterlin ödemek zorunda olasınız?” sloganını kullanıyor.

The Times’ın konuyla ilgili haberi.

Yine Pakistan merkezli olarak İngiliz turistlere yönelik çalışan Vision Travels and Tours isimli tur şirketi, “Endişelenmeyin, mutlu olun… Pakistan’dan İngilltere’ye dönerken Covid 2021 sırasında Türkiye’de tatil yapabilirsiniz” ifadelerini kullanıyor. PTS şimdiye dek 17 turistin bu paketi satın aldığını söylerken, aynı yöntemi kullanan altı tur şirketi ise rakamları paylaşmadı.

‘KISITLAMA GETİRİLMELİ’

Konuyla ilgili CHP milletvekili Murat Emir’in görüşlerine de yer veren The Times, en önemli sorunun Hindistan ve Pakistan’dan Türkiye’ye ne kadar turist geldiğini belirlemek olduğunu söyledi. Emir, “Pakistan’dan gelen İngilizler, serbestçe dolaşarak Hindistan mutasyonunu burada yayıyorlar. Türkiye’nin diğer Avrupa ülkelerinin yaptığı gibi bu duruma karşı harekete geçerek kısıtlama getirmesi gerekiyor” dedi.

İlginizi Çekebilirİngiliz turistlerden rezervasyon patlaması: Türkiye ve Yunanistan başı çekiyorİngiliz turistlerden rezervasyon patlaması: Türkiye ve Yunanistan başı çekiyor


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı