Teknoloji Firmaları Covid-19 Sebebiyle Üretimi Durdurdu


0

Apple, Samsung ve LG gibi dünyaca ünlü teknoloji firmalarının birçoğu, yeni tip virüs salgını olan koronavirüs salgını sebebiyle birçok fabrikasında üretimi durdurmak zorunda kaldılar. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmasıyla beraber küresel çapta bir faaliyet gösteren koronavirüs nedeniyle birçok ülkede bulunan ve önemli teknoloji devi olarak adlandırdığımız markalar, fabrikalarında üretimleri durdurdular.

Çin’den sıçrayı dünyanın birçok ülkesine salgın halinde bulaşıcı hastalık olan Kovid-19 salgın nedeniyle teknoloji üretimlerinde bir süre ara verildi. Güney Koreli bir teknoloji şirketi olan LG ise ülkesinde bulunan 2 fabrikasında geçici olarak kapatma kararı alarak tüm üretimlerine ara verdi. Kamera üretimi yapan fabrikasında çalışanları arasında virüs tespit edilmesi nedeniyle direkt olarak fabrikada dezenfekte edilmesi işlemi uygulandı, bununla beraber tüm çalışmalarını da durdurdu.

Samsung, kendi fabrikasını ise Güney Kore’nin Gubi şehrinde kapattı. İşçileri arasında virüs tespiti olması nedeniyle bir süre fabrika faaliyetlerine son verdi. Şirkette ki açıklamalara göre, doğrudan fabrika faaliyetleri bir süreliğine ara verilerek bu konuda çalışanların sağlığı her şeyden önce geldiğini ve virüs yaygınlaşmadan hızlıca önlem alınması adına üretimin durdurulmasına dair karar alındığını açıkladı.

Hem mobil cihaz hem de yazılım markası olan Apple ise, cihaz üretimlerini yaptığı Tayland’da ki Foxconn’da ana üretim merkezi olarak biliniyordu. Burada ki fabrikada Covid-19 vakası görülmesi nedeniyle yaklaşık 2020 Şubat ayından bu yana fabrikasının kapanmasının kararını verdi.

Tedarik Zincirleri Duraklatıldı

 Dünyanın ünlü teknoloji firmalarının üretim yaptıkları yer olan Çin, birçok fabrikasında kapatılma kararı alması, üretim kapasitelerini düşürmesi nedeniyle birçok ürün tedariğinde de durulmaya kadar gidecek seviyede sekteye uğradı. Hal böyle olunca da e-ticaret sitesi olan Amazon’da, tedarik firmalarının stoklarında da genel olarak bir azalma yaşandı.

Amazon, yaptığı kampanyalarıyla beraber birçok Çin menşeli tedarikçi firmalarının ürün getirmesi ve Amazon’da indirimli ürünlerini satabilmesi adına müşterilerine çok zor koşullarda ürünler sağladı. Öbür tarafta en büyük e-ticaret sitelerinden bir diğeri olan Alibaba ise, ürünleriyle ilgili yine tedarik konusunda sorun yaşadığını söyledi. Şirkette üst yönetici olan Daniel Zhang ise, virüs sebebiyle üretimlerde sorunun olduğunu ve durumla ilgili yakından takip yaptığını açıkladı.

Mobil Dünya Kongresi, en büyük teknoloji firmalarının doğrudan ürünlerini tanıttığı bir kongre idi. Yalnız salgın sebebiyle ne yazık Barselona’da Şubat 2020’de yapılacakken yapılması ertelendi. Virüs nedeniyle birçok şirketin katılım gösteremeyeceği gibi gerekli açıklamalar ve zorunluluklarla beraber ilgili etkinliğin iptal edilmesine karar verildi.

Ssk Emeklilik Sorgulama


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
1
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı