Suudilere konut satışları boykot döneminde yüzde 64 geriledi

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler son zamanlarda dış politikadaki görüş ayrılıkları ve İstanbul’da katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı sebebiyle gerginleşmişti. İki ülke arasında tırmanan gerginliğin sonucu olarak Suudiler ekim ayında, Türk mallarını boykot kampanyası başlatmıştı. İki ülke arasında yaşanan gerginlik Suudiler’in Türkiye’deki konutlara olan ilgisini de azaltmış durumda. BOYKOT DÖNEMİNDE SATIŞLAR YÜZDE 64 GERİLEDİ […]


0
Suudilere konut satışları boykot döneminde yüzde 64 geriledi
Suudilere konut satışları boykot döneminde yüzde 64 geriledi

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler son zamanlarda dış politikadaki görüş ayrılıkları ve İstanbul’da katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı sebebiyle gerginleşmişti. İki ülke arasında tırmanan gerginliğin sonucu olarak Suudiler ekim ayında, Türk mallarını boykot kampanyası başlatmıştı.

İki ülke arasında yaşanan gerginlik Suudiler’in Türkiye’deki konutlara olan ilgisini de azaltmış durumda.

BOYKOT DÖNEMİNDE SATIŞLAR YÜZDE 64 GERİLEDİ

2020 yılında boykotun başladığı ekim, kasım ve aralık aylarında Suudilere satılan toplam konut sayısı 192 oldu. Geçen yılın aynı döneminde ise söz konusu satış adedi 536 olmuştu. Boykot kararının alındığı bu yıl 3 aylık periyotta yaşanan düşüş yüzde 64 oldu.

Sadece aralık ayında Suudilere yapılan konut satışı ise, geçen yıla göre yüzde 68 oranında azalarak 194’ten 62’ye geriledi.

BOYKOT VE PANDEMİ ETKİLİ

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü (İSTEB) Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan konu hakkında sozcu.com.tr’ye yaptığı değerlendirmede yaşanan düşüşte uygulanan boykotun ve pandeminin etkili olduğunu söyledi.

Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Suudiler’in Türkiye’ye olan ilgisinin azaldığını belirten Ulvi Özcan, “2020 yılında yabancılara yapılan toplam satışlarda da gerileme oldu ama bu oran Suudiler’de çok daha fazla.” dedi.

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü (İSTEB) Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan

2020’NİN GENELİNDE DÜŞÜŞ YÜZDE 69

Önceki yıllarda Türkiye’den konut alan yabancılar arasında ilk sıralarda yer alan Suudiler, 2020 yılında sadece 679 konut satın aldı. 2020 yılının genelinde Suudilere yapılan konut satışları 2019 yılına göre yüzde 69 oranında azaldı.

2019’DA DÖRDÜNCÜ, 2020’DE 17. SIRADALAR

2015 yılında Türkiye’den aldıkları toplam 2 bin 704 konut ile Iraklıların ardından ikinci sırada gelen Suudiler, 2016 yılında da 1.886 konut alarak yine Iraklılar’ın ardından ikinci sırada yer aldı.

2017 yılında aldıkları toplam 3.345 konut ile sıralamada yerleri değişmeyen Suudiler, 2018 yılına geldiğimizde aldıkları toplam 2 bin 718 konut ile Irak ve İran’ın ardından üçüncü sıraya geriledi.

2019 yılında ise toplam 2 bin 208 konut alan Suudiler sıralamada Rusya’nın da gerisine düşerek 4. sıraya indi.

2020 yılında ise Suudiler’e yapılan konut satışları, diğer yıllara göre çok düşük kaldı. 2020’de Türkiye’den 679 konut alan Suudiler, sıralamada ise 17. sıraya indi.

2020 yılında yabancılara yapılan toplam konut satışlarında da düşüş yaşandı. 2019 yılının genelinde yabancılara toplam 45.967 konut satılırken bu rakam 2020 yılında yüzde 10.15 düşüşle 41.298 oldu.

250 BİN DOLARLIK EV ALAN TÜRK VATANDAŞI OLUYOR

2018 yılının Eylül ayı sonunda yapılan düzenleme ile Türk vatandaşlığı kazanımında 2 milyon dolarlık sabit sermaye yatırımı şartı 500 bin dolara, taşınmaz alımındaki 1 milyon dolarlık sınır ise 250 bin dolara düşürülmüştü. Yatırımını veya bankalardaki mevduatını 3 yıl boyunca çekmeyen ya da satın aldığı gayrimenkulü 3 yıl boyunca satmamayı taahhüt eden yatırımcılara, ömür boyu Türk vatandaşı olma hakkı veriliyor.

İlginizi Çekebilirİşte Arabistan'ın Türk mallarına boykotunun belgesiİşte Arabistan'ın Türk mallarına boykotunun belgesi İlginizi ÇekebilirSuudi Arabistan boykotu resmiyet kazandıSuudi Arabistan boykotu resmiyet kazandı İlginizi ÇekebilirSuudi Arabistan'ın boykotu Suudi iş adamını iflas ettirdiSuudi Arabistan'ın boykotu Suudi iş adamını iflas ettirdi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı