Su İsrafını Önlemeye Yönelik Lise Öğrencileri Oyun Geliştirdiler


0

Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunan bir okuldur. Burada, lise son sınıfa giden 2 öğrenci olan Fatma Beyza Emekoğlu ve Zeynep Nur Yavaş, suya karşı duyarlılığın artması, bilincimizin de yüksek bir seviyeye çıkması adına akıllı telefonlarda kullanılabilecek şekilde dijital bir oyun tasarladılar.

İki öğrencinin öğretmeni olan Funda Bulut danışmanlığı çerçevesinde 1 yıldır su tasarrufu konusunda yaptıkları çeşitli çalışmalardan biri olan “suyun sessiz çığlığı” adlı projelerini geliştirerek, 2 öğrencinin tamamen su israfına dikkat çekmek istediklerini belirttikleri durum bulunuyor. Yazılım derslerine yönelik öğrendikleriyle beraber oyun tasarlama işine geçen öğrenciler, TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finali içerisinde “değerler eğitimi” alanı içerisinde yarışarak burada ikinciliğe layık görüldüğü de gözler önündedir.

Android akıllı telefonlarda basitçe indirilebilir ve oynanabilir oyun olan “Suyun Sessiz Çığlığı” ile beraber akıllı telefonların uygulama marketlerinde şu anda ücretsiz olarak erişilebilir durumdadır. Oyunun başlangıç seviyesinde oyuncuya direkt olarak 120 litre su verilir. Karakter, parkurda ilerleyerek hem bulaşık hem de çamaşır makineleriyle beraber diğer su tüketimlerini topladığımızda 120 litrenin tamamı harcanmadan parkur bitirmesi istenir.

Oyunu oynayanların bu durum içerisinde su tüketiminde gözden kaçırılan israfın dikkate alınması gerektiği, suya karşı olan duyarlılığı arttırmaya yönelik ve bu sayede de günlük yaşamda da ne kadar su tüketiminin az olursa o kadar başarılı şekilde de bilincin kişiden kişiye geçerek artacağını hedeflemekteler.

2 öğrenciden biri olan Zeynep Nur Yavaş, yaptıkları testlerde başarılı sonuçlar elde ettiklerini kayıtlara geçirdi. Küçük yaşlarda öğrencilerde bu oyunu oynamalarıyla beraber su tasarrufu tarafında akıllıca bir farkındalık yarattıklarını söyledi. Ortaokul öğrencilerinden bir test amaçlı oyun oynattıklarını ve öğrencilerin kalıcı davranış sergilediklerini fark ettiklerini söylediler. Çevre dostu olunması, suya dikkat ederek geleceğe dikkat edileceğini söyleyen Zeynep Nur Yavaş, daha az su tüketimiyle beraber endüstriyel alanda da başarılı ürünler üretilmesini bekliyoruz diye belirtti.

Öğretmen Funda Bulut, öğrencilerinin bu yolda gösterdikleri başarının arkasında proje gelişimi için belgeseller izlediklerini, coğrafya derslerinde görülen “su okuryazarlığı” kavramına yönelik bilgi paylaşımını öğrencileriyle yaptığını açıklayarak, öğrencilerinin ise bu yönde eğitimlerinde kodlama eğitim alarak yola devam ettiklerini açıkladı.

Su tüketimi hakkında birtakım belgeselleri izleyerek, farkındalık oluşturma amacıyla çıktıkları bu projede Fatma Beyza ve Zeynep Nur’un gerçekten de dile getirilmesi gerek konu olan “su tüketimi farkındalığı” konusunda ciddi bir fiziksel oyun tasarlanarak karakterleri en iyi şekilde gerçekliğe kavuşturdular. Bu da onların su harcama konusunda ciddi farkındalık yaratılması adına hangi ürün, endüstriyel makine ne kadar su harcıyor? Bunu belirtiyor.

Oyunun doğrudan karakterlere yönelik meyve yıkama, bulaşık yıkama, araba yıkama gibi görevleri bulunuyor. Bununla beraber bireylere verilen limitli suyun ne kadarını kullanabileceklerini ne kadarını kullanamayacaklarını da görebiliyorlar. Bu sayede tasarruflu kullanılması gerek suyun öğrenciler ve oyunu oynayacak birçok insan için su tasarrufunun öneminin de bilinçlenmesi yönünde yerleşeceğini belirtiyor. Su tasarrufunun geleceği kurtarma yönünde önemli şeyler olduğunu paylaştılar.

Bu oyunun şu anda dijital ortama giriş yapılmış bulunmaktadır. Böylelikle hedefin tamamen su tasarrufu bilinci kazandırmak olduğu da açık hedefler içerisindedir. Kodlama derslerini alan 2 öğrencinin oyun kodlamasına geçtikleri belirtiliyor. Böylece oyuna ait karakterlerde her gün yeni bir görev olduğunu, bunu da raporlayarak TÜBİTAK yarışmalarında Türkiye ikinciliği ile kendilerini ödüllendirebildiklerini gördüler. Öğrenciler, bu başarıdan ötürü hem kendileri mutlu olurken hem de öğretmenlerini de mutlu ve gururlu olmalarını sağladılar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı