Sihalı Drone Songar Artık ‘Yerli Malı Belgesi’ Sahibi Oldu


0

Türkiye’ye ait ilk milli silahlı drone sistemi oldu. Songar adlı ilk milli silahlı drone sistem, yerli üretimi tescil edilen drone sistemi olarak kayıtlara geçti. Türk savunma sanayisinde %65 oranında yerlilik oranı, Songar’da ise doğrudan %83.42 olarak belirlenerek belgelendi.

Türkiye’nin geliştirdiği ilk silahlı milli drone sistemi olarak kayıtlara geçen Songar, artık yüksek teknoloji düzeyinde %83,42 derece alarak, yerli kaktı oranıyla artık Yerli Malı Belgeli bir Drone olmayı başardı.

ASİSGUARD, Türkiye’de askeri kara araçları elektroniğinden tutun da otonom mikro, mini veya orta sınıf insansız hava araçlarına kadar, elektro-optik ve sınır güvenliği konularında yapay zekâ ve büyük veri alanlarında sistemlerin, alt sistemlerin ve yazılımların geliştirilmesinden sorumlu birimdir. Birime ait geliştirilen Songar, yüksek teknoloji düzeyinde aldığı puan ile beraber Yerli Malı Belgeli siyahlı drone olmuştur.

Songar’da bulunan otomatik makineli tüfek bulunmasıyla beraber ek özellik, bomba atar da bulunmasıyla beraber hem mesafe hem de balistik ölçüm, anons sistemi gibi geliştirilmiş yetenekleriyle Songar’ın Türk Siahlı Kuvvvetleri ile operasyonel alanlarda kullanımı hedeflenmektedir.

ASİSGUARD Genel Müdürü Ayhan Sunar, yaptığı açıklamalarda yeni yeteneklerde ve donanıma dair kazanımlarda gelişim sağladıklarını, Türkiye’de savunma sanayisi alanında hem yerli hem de milli hedefi içerisinde Songar’ın gerçekten mutluluk verici bir durum olduğunu açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları dahilinde milli teknoloji ve yerli imkanlar dahilinde Songar ile en iyi şekilde karşılamayı hedefliyoruz. Savunma ihracatı arttırılması noktasında da gerekli güçlülüğü hedeflerimize koyarak, yüksek teknoloji ürünü olan Songar ile katkı sunmaktan memnuniyet duymaktayız. Milli teknoloji kapsamında ASİSGUARD, teknoloji ve Ar-Ge yatırımı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Hem sistemlerimizde yerliliği arttırmayı hedeflerken hem de yüksek mühendislik kapasitesiyle beraber yenilikçi ürünlerle gelişime açık olduğunu da ASİSGUARD Genel Müdürü Ayhan Sunar açıkladı.

Önemli Milli Gelişme!

 Songar Silahlı Drone Sistemi, atış hassasiyeti geliştirilmiş bir yapı olurken, hedef bölge tespiti ya da tehdit etkisiz hale getirme konularında operasyon sonrasında da hasar tespiti ve gerçek zamana yönelik görüntünün doğrudan aktarılması konularında kritik görevleri oldukça başarılı şekilde gerçekleştiriyor.

Hem tekli hem de çoklu drone sistemlerinde çalışan, otomatik makineli tüfek ve bomba atar özellikleriyle beraber entegre edilmiş olan Songar, ASİSGUARD için hem özgün hem de önemli bir gelişim kazanıldığını gösterdi. Elektronik Nişangah ve Balistik Hesap Modülü tarafında da gerekli gelişimler yapılmaya devam etmektedir.

Songar için aynı zamanda oluşacak her türlü tehditte de uyarı, anons sistemi bulunmaktadır. Songar, ABD, Çin, İsrail ve İngiltere gibi ülkelerde çok fazla yabancı yayın organı içerisinde “dünyanın ilk operasyonel silahlı drone sistemi” şeklinde haberi yapılarak duyurusu gerçekleştirilmişti. Bu şekilde de yakında tüm dünyaya duyurusu yapılan yerli bir marka olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı