Şeker Hastalarına İyi Gelen 13 Gıda


0

Şeker Hastalarına İyi Gelen 13 Gıda

Diyabet olarak da bilinen şeker hastalığı insülin üretmekte olan pankreasın vücudun ihtiyacı olan insülini üretememesi ya da vücutta uygulayamaması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Çocuklukta insülin eksikliğine bağlı diyabet (Tip 1), erişkinlikte insülin eksikliğine bağlı diyabet (Tip 2) ve gizli şeker olmak üzere üçe ayrılır. Belirtileri genellikle sık idrara çıkma, doymama hissi ve ağızda kuruluk olarak gösterir.

 1. Zencefil

Zencefil vitamin ve minerallerce zengin bir besin olup içerdiği anti diyabetik özellikler ile açlık kan şekerinde düşüş sağlar. Özellikle tip 2 diyabet hastalarında etkili olmaktadır.

 1. Zerdeçal

Zerdeçal da tıpkı zencefil gibi anti diyabetik özellikler göstermekte olup insülin direncini azaltarak kan şekerinin düşmesine yardımcı olur.

 1. Tarçın

Tatlı bir tada sahip olan tarçın şeker seven şeker hastalarının tüketmesi için bir tercih olabilir. Her sabah içilen bir bardak tarçın suyu kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca insülin hormonunun düzene sokarak etkin kılar. Özellikle tip 2 diyabet hastalarında etkili olmaktadır.

 1. Soğan

Herhangi bir mide rahatsızlığı yoksa soğan şeker hastalarına uygun bir gıda olur. Yapılan araştırmalara göre soğanın birçok şeker ilacından daha iyi bir etkisi olduğu ortaya çıkarılmıştır. Her üç şeker hastalığına uygun olan soğan pişirilmeden yenirse şekerin düzenlenmesine daha çok yardımcı olur.

 1. Sarımsak

Sarımsak da tıpkı soğan gibi etkiler göstermekte olup yine mide rahatsızlığı olan insanların tüketirken dikkat etmesi gereken gıdalardan biridir.

 1. Ceviz

Her gün bir avuç ceviz tüketmek kandaki şekeri düzene sokar. Özellikle tip 2 diyabet hastalarında etkilidir. İnsülin direncini azaltır. Ceviz kabukları da en az ceviz kadar etkilidir. Ceviz kabuklarının suyu kaynatılıp içilirse kan şekerinin düşmesine yardımcı olur.

 1. Lahana

Özellikle kış mevsiminde bulunan lahana anti diyabetik özellikler göstermekte olup düzenli tüketildiği takdirde hem diyabete yakalanma riskini azaltıyor hem de insülin direncini azaltarak kan şekerini düzene sokuyor.

 1. Greyfurt

Yine bir kış gıdası olan greyfurt acımsı bir tada sahip olduğundan insülin direncini azaltarak kan şekerinin düzene girmesine katkıda bulunmaktadır. Fakat ilaçlar ile etkileşime girdiğinde bazı tepkimelere yol açtığından dikkatli tüketilmelidir.

 1. Zeytinyağı

İçerisindeki antioksidan ve diğer önemli bileşenler ile zeytinyağı diyabete karşı büyük bir savaş açmaktadır. İnsülin direncini azaltır. Diyabet hastaları yemeklerinde aşırıya kaçmamak şartıyla zeytinyağı kullanmalıdır. Aksi takdirde kolesterole sebep olabilir.

 1. Çörek otu

Çörek otu da tıpkı greyfurt gibi acımsı bir tada sahip olduğundan insülin direncini azaltarak kan şekerini düzene sokar. Yağ şeklinde de tüketilebilir.

 1. Balık

Şeker hastalarının kırmızı et yerine balık tüketmesi daha uygun görülür; çünkü balık, içeriğindeki omega-3 asitleri ile insülin direncini azaltarak kan şekerinin dengelenmesini sağlar ve olası diyabet hastalığı riskini azaltır.

 1. Domates

Günde bir bardak taze sıkılmış domates suyu tüketimi şeker hastalığının damarlarda yarattığı deformasyonları minimize eder ve ayrıca kan şekerini düzene sokar.

 1. Şalgam

Şalgam içerisine konulan bulgur mayası sayesinde şekersiz bir içeriğe sahip olup ani kan şekeri yükselmelerinde tüketilirse ciddi bir şekilde rahatlama sağlamaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı