Satın Aldığınız Telefonun Sahte Olduğunu Nasıl Anlarsınız?


0

Bir telefon satın almak istiyorsunuz ve akıllı telefonda sahte olup olmadığını merak mı ediyorsunuz? Bunu anlamanın birçok yolu bulunsa da, birçok insan sahte telefon aldığına ya da piyasada sahte telefon olup olmadığına inanmak istemez. Bu konuda birçok yöntem ile beraber sahte telefon üreticilerinin ürettikleri telefonlarla beraber orijinal telefondan ayırma yöntemlerini anlatacağız. Sahte telefon olup olmadığını anlamak çok güç olsa da bazı yöntemlerle bunu fark edeceksiniz.

Yeni bir telefon almak istediğinizde, sahte olup olmadığı konusunda anlaşılır bir dil ile beraber sizlere anlatacağız. İkinci el telefon alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlara ne kadar önem verirseniz, siz de bazı teknik detaylar ve tasarım ile özellikleri karşılaştırarak bir çözüm bulacaksınız.

Tasarım Özelliklerine Dikkat!

İkinci el telefon alırken, orijinal ile sahte arasında bazı tasarımsal farklar bulunur. Örneğin kolay bir şekilde ağırlığından anlamalısınız. Ne kadar ağırlığı fark ettiğini orijinal telefonu elinize alınca fark etmek mümkün olmaktadır. Ana ekran tuşunda ise fiziksel olarak tuşlarda basma hissiyatı da dikkat ettiğinizde fark edilebilir olacaktır. Başka bir tasarım özelliği ise ekran boyutudur. Gerçekten de dikkat ettiğinizde ya daha küçük ya daha büyük bir sahte telefon ekranıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Üretim maliyeti konusunda ise ekranları normalden daha azaltılmış olacaktır.

Ekranlara dikkatli bakıldığında daha parlak ya da soluk görüntü varsa, bu bir sahte telefondur. iPhone telefonlarda gerçekten de Lightning port kullanır ve sahte iPhone’larda ise bu değer direkt olarak USB port olarak geçerlidir.

Donanımda Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Donanım tarafında sahte telefonu anlamanın yolu, satın alacağınız cihazda doğrudan satıcı bilgileri olmalıdır. Bununla beraber telefonun hakkında kısmındaki bilgileri kontrol ederek, aynı bilgilerin yer alıp almadığını kontrol ederek bu durumu fark etmelisiniz.

Telefonda IMEI Koduna Dikkat Edin

Telefonun kimlik NO’su, telefonun IMEI numarasıdır. Hal böyle olunca da ister istemez telefonlarda sahte mi değil mi durumunu anlamak da kolaylaşıyor. Bu konuda gerçekten de IMEI koduyla ilgili olarak sorgulama yapabileceğiniz çeşitli yerler bulunuyor. Örneğin E-devlet ile beraber IMEI sorgulaması yapabilirsiniz. Telefonun ekranında ise “#06#”” yazıp arama tuşuna basarak daha sonra IMEI kodunuzu görebilmek de mümkündür. Bu kod ile kıyaslama yaptığınızda telefonun IMEI numarası doğru mu değil mi kontrol ediniz. Cihazda marka ve model bilgilerinizi de kıyaslama yapabileceğiniz kayıt durumu incelemesi önemlidir. Ayrıca IMEI kaydı yapılmayan, Türkiye’de kullanımı için kayıt yapılmamış telefonlarda da cihaz için ciddi vergi durumu söz konusudur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı