Rize’den sonra Ordu’da da halk taş ocağına karşı mücadele başlattı

Ordu Kabataş ilçesi Alankent Mahallesi’nde bulunan ve bir dönem belediye tarafından işletilen taş ocağı 8 yıldır kullanılmıyordu. Ancak, yaş ocağının tekrar faaliyete geçecek olması köy halkını yasağa rağmen sokağa döktü. Daha önce Kabataş’a bağlı bir belde olduğu dönemde Alankent Belediyesi tarafından işletilen taş ocağı nedeniyle ev ve tarlaları zarar gören köylüler, “Daha önce belediye tarafından […]


0

Ordu Kabataş ilçesi Alankent Mahallesi’nde bulunan ve bir dönem belediye tarafından işletilen taş ocağı 8 yıldır kullanılmıyordu. Ancak, yaş ocağının tekrar faaliyete geçecek olması köy halkını yasağa rağmen sokağa döktü.

Daha önce Kabataş’a bağlı bir belde olduğu dönemde Alankent Belediyesi tarafından işletilen taş ocağı nedeniyle ev ve tarlaları zarar gören köylüler, “Daha önce belediye tarafından işletilen taş ocağının bu kadar zararlı olacağını düşünemedik. Aynı sıkıntıları tekrar yaşamak istemiyoruz” dedi.

“BAŞIMIZA TAŞ YAĞIYOR”

Alankent Muhtarı Veli Altuntaş, mahalleliler olarak taş ocağına karşı olduklarını belirterek, “Sokağa çıkma yasağı gelene kadar mahalle halkı her gün taş ocağı alanına gelerek tepki gösteriyordu. Yediden yetmişe hiçbirimiz istemiyoruz. Patlama olduğunda başımıza taş yağıyor. Sesimizi duyurmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Vatandaşlardan Mustafa Yabul ise, “Taş ocağı mahallenin üzerinde yer alıyor. Patlama yapıldığında taşlar mahalleye geliyor. Hem evler zarar görüyor hem de can güvenliğimiz tehdit altında oluyor. Artık korku içinde yaşamak istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

HALKIN TALEPLERİNE ÖNEM VERİLMELİ

Bölgeye giderek vatandaşlara destek veren Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak da, “Toprağına, suyuna, ormanına, tarım arazisine, kısacası geleceğine sahip çıkan halkın talebi önemli. Taş ocağı istemiyorlar. Gördükleri zararın neler olduğunu onlar biliyor. Kimi para kazanmak için yaşam alanlarını yok ederken halk ise, geleceklerini tehdit eden taş ocağına karşı mücadele veriyor. Durum bu kadar net. Halk istemiyor, taş ocağı iptal edilmeli, alan düzeltilerek kullanılabilir duruma getirilmelidir” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı