Renk Körlüğü Nedir? Türleri Nelerdir?  Kimlerde Görülür? Renk Körlüğünün Tedavisi


0

Renk Körlüğü Nedir? Türleri Nelerdir?  Kimlerde Görülür? Renk Körlüğünün Tedavisi

Tıptaki adı daltonizm olan renk körlüğü, genel itibari ile görme merkezinde meydana gelen özel pigment moleküllerinin bulunmaması veya olması gerektiğinden çok daha az bir şekilde bulunması renk körlüğü olarak isimlendirilir.

Bu eksiklik sebebiyle birçok rengin ayırt edilememesi durumu ortaya çıkacaktır. Kadınlarda % 0,6 ile 0,8 gibi oranlarda renk körlüğü problemi ile karşılaşılmaktadır.

Erkeklerde ise bu oran yaklaşık olarak %10 gibi daha yüksek bir rakama ulaşmaktadır. Daltonizm olarak da bilinen renk körlüğü hastalığında mavi, yeşil ve kırmızı renklerinden herhangi birini ya da birkaçını ayırt edememe durumu oluşur.

Genel itibarıyla renk körlüğü, yeşil ve kırmızı renklerin ayırt edilememesi durumu olarak nitelendirilir. Fakat bazı bireylerde mavi renginde ayırt edilememesi durumu ek olarak renk körlüğü belirtileri arasında yer almaktadır.

Renk körlüğü, bir rengin sahip olmuş olduğu tonların ayırt edilememesi durumu gibi hafif bir şekilde de oluşabilir. Ancak şiddetli bir şekilde meydana gelen yani hiçbir rengi ayıramayacak kadar görememe durumu da meydana gelebilir.

Kısmen de olsa bütün renkleri ayırt edememe durumu da oluşabilir. Bu bireyler,  renkleri yalnızca beyaz ve siyah olarak görürler. Normal renk görme özelliğine sahip olan bireyler diğer bütün renkleri görmek açısından 3 spectral rengi yani yeşil, mavi ve kırmızı rengini birbiriyle karıştırır. Retina bölgesinde meydana gelen duyu hücreleri yani koni hücreleri bundan sorumludur. Bu hücreler gün boyunca faaliyet gösterir.

Daltonizm (Renk Körlüğü) Sebepleri Nelerdir?

Tıp literatürüne bakıldığı zaman daltonizm olarak bilinen renk körlüğü rahatsızlığının tam ve kesin sebebi henüz bilinmemektedir. Ancak renk körlüğü, genetik sebeplerden dolayı meydana gelen bir hastalık olarak bilinir.

Bazen meydana gelen geçişlerden dolayı yaşanmaktadır. Renk karışıklığı körü bulunan bireylerin renk körü olma ihtimalleri daha yüksektir. Sinir sistemine bağlı bir şekilde meydana gelen sebeplerden dolayı renk körlüğü meydana gelebilir. Çeşitli hastalıklar sonradan renk körlüğü durumunun ortaya çıkmasına sebep olabilir.
Bu hastalıklar genel itibarıyla alzheimer, parkinson, diyabet yani şeker hastalığı ile anemi ve lösemi hastalıkları olarak belirtilmektedir. Bazı kullanılan ilaçların yan etkilerinin renk körlüğüne sebep olduğu da bilinmektedir. Özellikle de enfeksiyon, sinirsel hastalıklar nedeniyle kullanılmakta olan ilaçlar renk körlüğü gibi durumun ortaya çıkmasına sebep olur.

Renk Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Paragrafın başında da belirtildiği gibi renk körlüğü genel itibari ile yeşil ve mavi renge karşı olur. Ancak bazı bireylerde nadiren de olsa 3 rengin durumun renk körlüğü olarak nitelendirilmesi şeklinde de meydana gelebilir. Rengin öğrenerek bir görülen ve çocukluktan itibaren öğretilen bir algılama olduğunu zaten herkes bilir.

Örnek verilecek olursa çocukluk yıllarında siyah siyah olarak, beyaz beyaz olarak öğretilir ve bu algı bu şekilde insan zihninde kalır. Renk körleri, renkleri genel itibarıyla grinin tonları şeklinde görür.

Grinin tonları olarak gören bir birey, renk körleri yani kırmızıyı bir başka gri, yeşili bir başka gri maviyi ise bir başka gri olarak görürler. Renk körlüğü problemi olan bireyler kırmızı, mavi, yeşili ayırt edebildikleri gibi bu renklerin tonlarını ayırt etmekte güçlük çekerler.

Renk Körlüğü Testi Nedir?

Göz doktoru tarafından mavi ve kırmızı renklerinin görülmemesi sebebiyle ishihara renk testi gerçekleştirilir. İçi renkli noktalar ile dolu olan bir sürü resim mevcuttur. Her bir resmin içinde belirli bir şekilde bir rakam bulunur. Renk körlüğü olmayan bireyler bu şekil yazan rakamları çok kolay bir şekilde okuyabilir.

Renk körlüğü hastası olan bireyler ise bu renkleri birbirinden ayırt etmekte zorluk çeker. Renk körlüğü Gözlerin acıması ya da ağrıması anlamlarına gelmemektedir.

Bu nedenle bireyler yaşlarının ilerlemesiyle beraber çeşitli renklerin algılanmasında problem çekebilirler yukarıda zikredilen 3 rengin birbiri ile karıştırılması genel itibarıyla renk körlüğü hastalığının en belirgin sebepleri olarak kayda geçmektedir

Renk Körlüğü Tedavisi

Renk körlüğünün tedavisi ile ilgili Tıp literatüründe bulunmamaktadır. Bu durum makalenin başında da belirtilmişti. Eğer renk körü iseniz seçeceğiniz meslek dalı da buna uygun olmalı, ileride sorun yaşamamak için planlı ilerlemelisiniz.

Özellikle de renk körü olan bir insanın Moda Tekstil gibi sektörlerde çalışmaması daha da avantajlı olacaktır. Son senelerde üretilmeye başlanan çeşitli renkli mercekler aracılığı ile renk körleri renkleri daha iyi ayırt etme becerisine kavuşurlar.

Renk körlüğü probleminin kesin ve net bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat renk körlüğü ile ilgili belirtilerden bir ya da birkaçının ortaya çıktığı andan itibaren bireylerin hiç vakit kaybetmeden derhal bir göz hekimine başvurmaları ve erken teşhis-tanı uygulamalarından faydalanmaları çok daha avantaj sağlayacaktır.

Tıp ve teknolojinin gelişim göstermesi ile beraber göz hekimlerinin ve özellikle de gözlük sektöründe meydana gelen çeşitli mercek uygulamalarının artış göstermesi ile Renk körü olan bireyler daha net ve daha berrak bir şekilde etraftaki nesnelerin renklerini ayırt edebilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı