Plastik Çöpü Motorine Dönüştüren Makine


0

İran asıllı iki girişimcinin Türkiye’de yatırım bulmak amacıyla gelmesiyle beraber plastik çöplerin doğrudan motorine dönüştürebilen bir makine üretimi yaptılar.

Yabancı girişimcilerin ülkemizde yoğun ilgi duymalarıyla beraber gelmeleri, ülke ekonomisi adına katkı sunmaları gerçekten büyük bir şeydir. Van Organize Sanayi Bölgesinde (Van OSB) yabancı girişimcilerin de son dönemlerde çokça bulunmasıyla beraber, burada faaliyette bulunan 2 İran asıllı girişimcinin yaptığı plastik çöp sorununa çözüm olabilecek bir girişim bulunuyor.

Belediyelerin plastik çöp sorunlarıyla ilgili olarak problemlere karşı en iyi çözümü sunacak olan makine, proliz teknolojisi ile birlikte plastik atıklarını yüksek ısıda maruz bırakarak aşamaları önceden sonraya göre sıvı hale getirip ardından da ayrıştırma ile motorine (mazot) çevirme işlemi görüyor.

Yerli Malı etiketi ile seri üretime çıkması istenen bu makine için girişimcilerin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından izin alarak işlemlere başlaması isteniyor. ISO 9001 ve CE belgeleriyle beraber başvurularını yapan girişimciler, üretim sonrasında ilk olarak makineyi satacakları ülkeler Afganistan, Irak ve Gürcistan oluyor. Şu anda bu ülkelerden gelen talepler mevcut olduğunu vurguladılar.

Plastik, Günümüzde En Değerli Yakıt Motorine Çevriliyor!
İHA muhabiri ile görüşen Ahmet Rastgoo, plastiğin yok olması ve bununla beraber motorine elde edilmesi konusunda makine üretimi yaptıklarını söyledi. Belediyelerin plastik atıklarına karşı artık kurtuluş yolu olacağını belirtilen makine için Rastgoo, bir yatırım fikriyle geldiğimiz Türkiye’de Dr. Mehrdad Fojilaley ile tanıştığını ve kendisiyle bir proje hayata geçirme adına çalışmalara başladığını belirtti. İlgili makine üretimini yaptıklarını ve bu makinenin plastiği yok ettiği gibi atık plastikten de dünyanın ihtiyaç duyduğu, değerli atık olan motorini elde ettiklerini vurguladı.

Belediyelerin en çok ihtiyaç duyacakları bu makineler için, ilk kullanım alanları olduğunu vurguluyor. Bunun nedeni, doğrudan plastik atığı toplama hizmeti veren belediyeler bu yükten kurtulacakları gibi motorini çevireceklerini de belirtti. Makineye olan ilgi konusunda şu anda sırada 3 ülke var: Afganistan, Gürcistan ve Irak.

Gemilerin Plastik Atıkları Yakıta Dönüşecek!
Üretilen bu makine sayesinde gemilerin de kendi plastik atıklarına dair yakıta dönüştürme durumu gerçekleşecek, bu proje sayesinde de devlet yetkililerinden destek isteyen Rastgoo, gemiler için oldukça başarılı bir makine ürettiklerini vurguladı. Aylarca denizde olan ve denizde uzun süre plastik birikimi yapan gemilerin liman müdürlüklerine imha için ek bütçe ayırdıklarını söyledi. Bu makine ile beraber makinenin gemiye entegre edilmesiyle beraber plastik atıklar, artık yakıta dönüştürülebilecektir. Devletten destek isteyen iki yabancı girişimci hem maddi hem de bürokrasi tarafında devlet tarafından yardım istediklerini belirtti. Devlet desteğiyle beraber çok sağlıklı adımlarla iyi bir proje yaratacaklarına dair iddiaları var.

Türkiye’de Bir İlk
Proliz teknolojisi ile çalışması olduğunu belirten iki girişimcinin makine mantığını şöyle anlattılar: Plastikler, makineye alındıktan sonra ilk önce belli birkaç işlemden geçmektedir. Projeye dair hayata geçiş ortalama 7-8 aylık bir süre oldu. Ar-Ge tarafında tüm çalışmalara devam ederken başarılı ilk sonuçları da yakın zamanda aldıklarını belirttiler. Bununla beraber ilk üretimi Türkiye’de yapan 2 yabancı girişimci, CE belgesi ile ISO 9001 belgelerini alarak akredite laboratuvarlarda da başarılı sonuçların elde edildiğini belirttiler.

Şu sıralar ise iki yabancı girişimcinin Van’da gerçekleştirdikleri bu makineleriyle ilgili bir yatırım beklediklerini belirtti. Bu yatırımın doğrudan devlet tarafından olmasını isterken maddi ve manevi desteğiyle beraber devletin yapacakları maddi yardım dışında, doğrudan bürokratik anlamda olunacak tüm destekler, makinenin seri üretimi ve Türkiye’de üretimini hızlandıracaklarını belirtiyorlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı