Orta Yaş Krizi Belirtileri


0

Orta Yaş Krizi Belirtileri

Genel itibari ile konuya bakıldığında Dünya Sağlık Örgütü 45 ile 59 yaş aralığını orta yaş olarak belirlenmiştir. Fakat orta yaş ve kültürlere ve sosyo ekonomik koşullara göre değişiklik gösterebilir. Modern dünyada yaşam sürelerinin artış göstermesine bağlı bir şekilde yaşam evreleri ve bu evrelere ait yaşam ödevlerini yerine getirme yaşları da değişmektedir.

Orta yaş; yetişkinliğe özgü çeşitli sorumlulukları yerine getirme, birey olarak eşiyle özdeşleşme, bu yaşların getirmiş olduğu çeşitli farklılıkları kabullenme ve buna uyum sağlama ile belirli bir ekonomik yaşam döngüsü düzeyine ulaşma ve sürdürme ile yaşam ödevlerini içeren bir dönem olarak tanımlanmaktadır.

20’li yaşlarda evlenen bireyler, 40’lı yaşlarda bu ödevleri yerine getirebilirken, 30’lu yaşlarda ise evlenip sonrasına çocuk sahibi olan kişilerin bu ödevleri yerine getirme zamanları daha geç olmaktadır.

Kriz Ne Zaman Belirir?

Kadınlarda ve erkeklerde değişik şekillerde meydana gelen orta yaş krizi, kadınlarda genel itibarıyla 35 yaşından itibaren erkeklerde ise 40 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır.

Bu dönem her iki cins açısından büyük bir dönüm noktası olarak bilinir. Hem bedensel hem de psikolojik bir takım farklılıklar ya da değişimler neticesinde bireyler bu dönemi kendileri ne göre değişik şekillerde yaşamaktadır. Her birey, muhakkak orta yaş krizi yaşayacak diye bir kaide yoktur.

Bazı bireyler, bu evrede bu sendromu yaşamazlar. Bazıları ise hayatlarında gelişim gösteren çeşitli ve stresli olarak nitelendirilebilecek üzücü durumların etkisi ile orta yaş sendromunu çok yoğun bir şekilde yaşayabilirler. Bu durum, nedensiz bir yere de oluşabilir.

Artık eski zamanlarda bir bireyin duymuş olduğu heyecanı duyamaması ya da hayallerinin tamamını 40 ile 45 yaşına kadar tamamlamış olan erkek bireylerde bir boşluk duygusu meydana gelir. Gençliklerinde sahip oldukları enerjinin eksikliği, kişileri genel itibarıyla huzursuzluğa, depresyona ve umutsuzluğa sürükler.

Orta Yaş Bunalımının Olumsuz Etkileri

Orta yaş krizine yakalanan kadın ya da erkek bireyler, genel itibariyle evlilik veya iş hayatları ile ilgili çeşitli olumsuzlukları istememelerde yaşamak zorunda kalırlar. Bu yaşanan olayların sonrasında bireyler, kendilerini dipsiz bir boşlukta hissederler. Evli olan bireylerin boşanmasına, çalışan bireylerin işlerinden ayrılmalarına ve kendilerini yalnızlığa sürükleyen çok acı hikâyeleri ile baş başa kalmalarına sebep olur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı