Okullar Ne Zaman Açılacak? Bakan Selçuk’tan Okulların Açılacağı Tarih!


0

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim, ortaöğretim ve lise okullarının ne zaman açılacağı merak konusu oluyor. Korona dönemi nedeniyle 2. döneme ara verilen okulların ne zaman açılacağı merak ediliyor. Bakan Ziya Selçuk’un açıklamaları merak edilirken son dakika açıklamalarıyla beraber insanların merakını giderecektir. İşte okulların açılacağı tarih…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan bugün yapılan açıklama neticesinde, okulların açılmasıyla ilgili son güncel tarihe ait son dakika açıklaması yapıldı. Buna göre bir TV programında konuk olarak, programa katılan Bakan Selçuk’un açıklamaları, eğitim ve okulların açılması üzerine tarih bilgisi idi. Bu noktada koronavirüs tedbirleri sebebiyle okullarla ilgili tüm eğitimlere ara verilmesi sonrasında nasıl tedbirler alındığını ve ne zaman açılacağına dair Bakan Selçuk açıklama yaptı.

Okullar 31 Ağustos’ta Açılacak mı?

Milyonlarca öğrenci, öğretmen ve tabi ki öğrenci velilerinin tek sorusu Okullar ne zaman açılacak? oluyor. Gündemdeki koronavirüs tedbirleri nedeniyle mart ayı itibariyle okullara ara verilerek, online eğitime geçilen bu dönemde MEB’te yeni öğretim yılının başlangıcı olmasıyla beraber gerekli eğitim tarihinde öne çekme planları açıklandı. Buna göre

Öne çekilen tarihle beraber MEB’in yeni öğretim yılı 31 Ağustos olacağı gözüküyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise, bir TV programında koronavirüs tedbirleriyle beraber eğitimde nasıl devamlılık kazanılacağını belirtti ve birçok soruyu yanıtladı.

Okullar Ne Zaman Açılacak?

CNN Türk’te ki programa dahil olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamalar ile 31 Ağustos’ta okullar açılması ya da açılmaması ihtimaline karşı bu soruya, “şimdilik 2 ay kadar bir süre için net bir şey söylemek doğru değildir. 2 ay sonrasında neler olacağını bilemediğimiz için tamamen yüzeysel konuşmuş olacağız. Bilim Kurulu ile doğrudan bağlantımız olduğu için, birçok öğretmenlere ve illerdeki yöneticilerle güçlü bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Açılması gerekiyorsa açabilir ve gereken tüm müdahaleleri de sağlayabiliriz. 31 Ağustos’ta okulların açılmasına dair tüm hazırlıklarımız tam” diye belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yeni eğitim yılına dair toplamda 4 senaryo olduğunu ve 4 senaryo modeli üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini açıkladı. Buna göre;

  1. Biri Açık Diğeri Kapalı Senaryosu: Senaryoda ihtimalleri gözden geçiriyoruz ve okulların açık veya kapalı kalma durumlarını biliyoruz. Buna göre de gerekli çalışmalarını bu senaryoya göre yapıyoruz.
  2. Tamamen Kapalı Senaryosu: Bu senaryoda okul tamamen kapalıdır. Online olduğunda ise zaman yetmemesi durumu söz konusu olurken, somut olarak ise başka kaynaklar yardımıyla destek sağlayacağız. Bu senaryoda tamamen kapalı ve online olmasını hedefliyoruz.
  3. Haftanın Belli Günü Dersler: Haftanın belli günlerinde okullar açık olacak ve açık kalan zamanlarda da sınıfın yarısı gelecektir. Çarşamba günü temizlik olacak ve diğer iki günde de diğer yarısı gelecektir. Böylece cumartesi günleri de sınav grupları gelecektir. Pazar günü ise tekrardan temizlik ve ertesi gün tekrardan yeni bir grup gelecektir. Bunun adı seyredilmiş eğitimdir.
  4. Yarısı Uzaktan Yarısı Yüz Yüze: Bir günde toplamda 8 dersin sadece lisede 4’ünü uzaktan 4’ünü de birebir ders olarak sunabiliriz. Bu sayede ülkede riskli bölgeler dışında böyle bir sisteme geçiş yapabiliriz.

Ders Süreleri Kısaltılabilir

Bazı okullarda öğrenci sayısı, sınıflarda 20’nin altındayken bazı bölgelerde bu sayı ne yazık ki yığılma denilecek kadar çok gözüküyor. Hal böyle olunca da ders süreleriyle ilgili kısaltma yapabiliriz. Gün içerisinde çok fazla öğrenciyi normal ders saati süresince tutarsak çok riskli bir durumla karşı karşıya kalabiliriz. Bununla baş etmek adına bazı dersleri uzaktan bazılarında ise yüz yüze eğitim sunulacaktır.

Canlı derslerle ilgili güçlü bir altyapı yaratıyoruz. Bu sayede Türkiye’nin neredeyse her yerine öğretmenler doğrudan canlı ders yapabileceklerdir. Tabi ki bazı kısıtlamalar bulunuyor ve eksiklikler var. Bunların dışında öğretmenlerin sanki okullarda ders işleme yapar gibi gelerek canlı yayını açıp izleme imkanını vereceğiz.

Belli başlı ailelerin çocuklarının internet erişimi sorunu olduğunun da farkındayız. Bunu da gidermeye çalışacağız. Bununla beraber erişebilir oranı asgari 4’te 3 oranında olduğunu söylemek mümkündür. Bu da 1 milyon öğrenciye canlı yayın yapmak demektir.

Şu anda senaryo üzerinden yaptığımız bu 4 çözümün hiçbiri kesin çözüm değildir. İhtimaller karşısında ürettiğimiz bu senaryolardan birini uygulayacağımız gibi daha da geliştireceğimiz başka bir senaryo ile çocuklarımıza eğitim vermeyi sürdüreceğiz.

Çocuklar için maske dağıtılacak ve öğrenciler, öğretmenler bu maskeleri zorunlu olarak kullanacaklardır. Çocuklara verilecek yıkanabilir maskeler sayesinde çocukların gözlük buğulaması olmayacak şekilde çözümler ürettik. Fakat tam anlamıyla imalatını tamamlayamadık. Bu noktada maske kullanma konusunda gerekli tedbirler alınacaktır. Buna göre farkındalık geliştirme ve kuralları da uygulayarak en doğru biçimde oyunlarla bu bilinçlendirmeyi başaracağız.

Bunun için de Hayat Bilgisi derslerine dair uyum haftaları yapılarak, etkinlik günlerinde bilinçlendirme haftalarıyla beraber maske takmanın önemi ve kurallarını farkındalık kazandırmak amaçlı öğrencilerle başaracağız. Gerekli tedbirlerin alınması noktasında farklı senaryolar ile üretimlere devam edeceğimizi söylemek mümkündür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı