NASA’nın Açıklamasına Göre Mars’a En Yakın Yer Türkiye!


0

Nasa, internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamalar ile birlikte, Twitter hesaplarından da Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) hesabı ile yaptığı açıklamada, Kızıl Gezegen takma isimli olan Mars hakkında bazı konulardan bahsetti. NASA, yaptığı açıklamalar ile Mars’ta yüzeyine ait olan Jezero Krater’nin aynısından, dünya üzerinde de bir oluşum olduğundan bahsetti. Bu durum içerisinde NASA, bu Mars yüzeyinde oluşan Jezero Krateri’nin dünya üzerinde olduğu ve direkt olarak Dünya’da Türkiye’de bulunduğunu açıkladı.

Yapılan açıklamalara göre, dünya üzerinde de bulunan Jezero Krater’nin, Türkiye topraklarında olduğu ve bu topraklarda Salda Gölü üzerinde olduğunu belirtti. Salda Gölü, Türkiye’nin en önem verdiği doğa harikalarından biri olurken NASA’da dünyanın dört bir yanında takipçilerini hedef olarak Türkiye’de ki Salda Gölünü gösterdi.

ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, Mars’a gitmek yerine dünyada Jezero Krateri’ni görmek istiyorsanız, o halde Türkiye’yi ziyaret ediniz. Burada Salda Gölü’nü ziyaret ederek, Jezero Krateri’ni görebilirsiniz, şeklinde açıklamalarda bulundular.

NASA, internet üzerinden kendi resmi sayfasında ve Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Salda Gölü üzerinde, Mars’ta görülen Jezero Krateri’nin aynı benzerliğe sahip şekilde olduğunu belirtti.

NASA yetkilileri tarafından resmi sitesinde ve Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda, Salda Gölü ile Mars’ta çıkan Jezero Krateri’nin aynı olduğunu söyledi. NASA, gezegenlerin farklı olsa da doğrudan Salda Gölü’nde bulunan mineral, coğrafi konumlar direkt olarak Mars’ta bulunan kurumuş göl yatağı ile benzer özelliklere sahip olduğunu söyledi. NASA bilim insanlarının açıklamasıyla beraber Salda Gölü, Mars 2020 rehberi oluşturmak adına yapılacak olan en iyi benzerliklere sahip yer olarak kontrol edilecektir. Mars için Perseverance mekiği gönderilecektir. Gönderilecek olan isimlerden biri de Purdue Üniversitesi’nde bilim insanı görevlisi olan Briony Horgan, Salda Gölü’de gidildiğinde Jezero Gölü’nün kıyısında gezmişsiniz gibi görüyorsunuz. Bu hissi yaşamak gerçekten çok güzel, açıklamalarında bulundu.

Birçok bilim insanının dikkatini çeken Salda Gölü için, bir diğer isim ise Brad Garczynski adlı bilim insanı açıklamada bulundu. Salda Gölü’nde ki Karbonatlar, burada muhafaza etmede çok önemliler ve gerçekten iyi bir korumaya sahipler. İçeride organizma ve mikroplar gibi birçok şey bulabilirsiniz. Fakat önemli olan şey, Mikroplar ve organizmaların dünyadan Jezero’ya gitmeden nasıl oluştuğunu görmekteyiz. Ve bunu da araştırmamız gerekmektedir, açıklamalarını yaptı.

Dünya üzerinde bulunan Salda Gölü’nün doğrudan karbonat ve benzer birçok formasyonlar için enderi görülmeyecek kadar tek olduğunu, Jezero’da bulunan karbon mineralleriyle benzerlik gösterdiği söyleyen Nasa, bu açıklamaları ile beraber Salda Gölü’ne dikkat çekti.

Salda Gölü Nerede?

 Salda Gölü, bilindiği gibi Türkiye’nin Burdur şehrinde, Yeşilova ilçesine bağlı 4 km uzaklıkta bulunan bir göldür. Salda gölü, dışa akışı olmamasıyla bilinen bir kapalı havzada bulunan bir yapıya sahiptir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı