Myastenia Gravis Nedir? Myastenia Gravis Belirtileri ve Tedavisi


0

Myastenia Gravis Nedir? Myastenia Gravis Belirtileri ve Tedavisi

Myastenia Gravis Nedir?

Myastenia gravis (MG), Türkçe adıyla ağır kas zayıflığı iskelet kısmındaki çeşitli sebeplerden ötürü zayıflamasına neden olan bir hastalık türüdür. Doğuştan gelmez ve bulaşıcı bir hastalık değildir. Vücudu yabancı ve zararlı maddelere karşı koruyan antikorların sinirsel uyarı iletiminde görev alan asetilkolinde deformasyon yaratması sonucu sinir ve kaslar arasındaki bağlantı zayıflar ve sinirlerin kaslara ulaşamaması durumu kaslarda zayıflık ve güçsüzlüğe neden olur. Bu hastalık kronik bir rahatsızlık olup kesin bir tedavisi yoktur. Yoğun iş temposundan ve stresten uzak durarak ve ilaç tedavisi olarak hastalığın büyümesi engellenmiş olur. Hastalıktan daha çok yüz bölgesi etkilenmekte olup boyun ve bacaklar da etkilenebilmektedir.

Myastenia Gravis Belirtileri Nelerdir?

Konuşma bozukluğu, göz kasları zayıflığı, göz kapağı düşüklüğü, yutkunmada zorluk çekilmesi, görme bozuklukları, halsizlik, nefes almada güçlük, yürümede zorluk çekilmesi, yüz kaslarında hareketsizlik gibi belirtileri bulunmaktadır. Bu hastalıklar tamamıyla vücutta gerçekleşmeyebilir. Bazen tek bir belirtinin görülmesi bile hastalığı ağır boyutlara taşımaktadır. Bu belirtiler kişiden kişiye farklı derecelerde kendini gösterir.

Myastenia Gravis Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın tedavisinde öncelikle hastanın tıbbi hastalık geçmişini inceler. Daha sonra hastalığın hangi derecede olduğunu öğrenmek için bazı testler yapılmaktadır. Hasar yaratan antikorların tespit edilebilmesi için kan testleri, kas liflerinin elektrik potansiyelini ölçen tek lifli elektromiyografi (EMG), ve çıkan test sonuçlarına da bağlı kalınarak bazı ilaç tedavileri uygulanarak hastalığın seyri takip edilir. Ayrıca göz kapaklarına buz testi uygulanarak göz kapaklarındaki kaslarda iyileşme görülüp görülmediği de incelenir. Bazen bu hastalık akciğerlerin arasında yer alan timüs bezinde timom adı verilen tümör de oluşturabilmektedir. Timom tümörünün tespit edilebilmesi için bilgisayarlı tomografi testi de uygulanmaktadır. Solunum yollarında fonksiyonel bozukluk olması durumunda hastaya solunum fonksiyon testi de uygulanır.

Tüm bu testler sonucunda eğer kişide Myastenia Gravis rahatsızlığı varsa asetilkolininin hasara uğramasını önleyen antikolinesteraz ilaç, kan dolaşımına karışan bağışıklık sistemi parçacıklarını temizlemek için plazmaferoz tedavisidir. Eğer timüs bezi hasar görmüşse Timektomi ameliyatı ile timüs bezi alınır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı