‘Kod-29’dan işten atılan yedi işçi açlık grevine başladı

Çorum’da sendikaya üye oldukları için Kod 29’dan işten çıkartılan 90 işçi, fabrika yetkilileri ile yapılan görüşmelerden sonuç alamayınca 78 gün önce fabrika önüne çadır kurup eylem başlattı. Kod 29’dan işten atıldıkları için işsizlik maaşı alamayan işçiler, haklarını aramak için Ankara’da ve İstanbul’da fabrika sahibine ait otoparkları önünde, Çorum’da ki evinin önünde eylem yaparak seslerini duyurmaya […]


0
‘Kod-29’dan işten atılan yedi işçi açlık grevine başladı
‘Kod-29’dan işten atılan yedi işçi açlık grevine başladı

Çorum’da sendikaya üye oldukları için Kod 29’dan işten çıkartılan 90 işçi, fabrika yetkilileri ile yapılan görüşmelerden sonuç alamayınca 78 gün önce fabrika önüne çadır kurup eylem başlattı.

Kod 29’dan işten atıldıkları için işsizlik maaşı alamayan işçiler, haklarını aramak için Ankara’da ve İstanbul’da fabrika sahibine ait otoparkları önünde, Çorum’da ki evinin önünde eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştı. Ağır kış şartları ve soğuk havaya rağmen eylemlerini sürdüren işçilerden yedisi açlık grevine başladı.

CHP KAPILARINI AÇTI

CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, parti olarak her zaman emek ve emekçiden yana olduklarını belirterek, işçilerin hak mücadelesinin yanında yer aldıklarını söyledi. Partinin kapılarını işçilere açan Tahtasız, şunları söyledi:

– CHP halkın partisidir. Sizler de halk olarak bu partiden yararlanabilirsiniz. Bizler hakim, savcı, yargıç değiliz. Bu konuda karar verme yetkimiz yok. Olay yargıya intikal etmiştir. Adalete güveniyoruz, en sağlıklı kararı vereceğine, adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz. İşverenle görüşüp sorunun çözümüne yardımcı olmaya çalıştıklarını ve konuyu genel merkeze ilettiklerini anlattı. İşten atıldıkları için zaten aç kaldıklarını belirten işçiler ise, sendikal hakları tanınıp işe dönünceye kadar açlık grevine başlayacaklarını ifade etti.

KOD 29 NEDİR?

SGK işten ayrılış kodlarına göre 29 kodu, “İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih” anlamına gelmektedir. İşverenin işçisini bu kod ile çıkarabilmesi için işçinin 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/II bendi kapsamında belirtilen fiillerden birini işlemesi gerekmektedir. İşten ayrılış nedeni 29 olarak bildirilen işçi, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na göre işsizlik maaşına hak kazanamamakta ayrıca işvereninden de tazminat talep edemeyeceği gibi işçinin hizmet dökümünde sürekli görünmektedir.

İlginizi ÇekebilirSendikaya üye oldular, 'ahlaksızlık' gerekçesiyle işten atıldılarSendikaya üye oldular, 'ahlaksızlık' gerekçesiyle işten atıldılar İlginizi ÇekebilirKod 29'la kovulan işçiler fabrikaya yürüdüKod 29'la kovulan işçiler fabrikaya yürüdü


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı