Kendi Kendine Dezenfekte Eden Akıllı Kapı Kolu


0

İzmir şehrinin Bayraklı ilçesine ait bir öğretmen grubu tarafından, yeni tip salgın olan koronavirüsle baş etmek adına yapılan geliştirmeler sonucunda, ultraviyole ışınları yardımıyla beraber akıllı kapı geliştirdiler. Bu noktada ultraviyole ışınlarıyla kendisini dezenfekte eden özelliği bulunan bu kapı kolu, gerçekten de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır.

Bu gelişime katkı sağlayan, Ar-Ge grubunu oluşturan isimler Gazeteci Çetin Altan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesindeki Elektrik-Elektronik ve Bilişim Teknolojileri alanı öğretmenleri Caner Kurt, Vahap Doğan, Mehmet Nuri Toplu, Mehmet Emin Erkan olurken Covid-19 ile mücadele tarafında virüse, bakteriye karşı herhangi bir temas edilmemesi adına kapı kolunun kendi kendine dezenfekte etmesi noktasında gerekli yoğunlaşmayı Ar-Ge tarafında sağladılar. Bu konuda virüs ve bakteriler gibi çeşitli mikroorganizmaların temas etme durumlarının bulaşıcı olmasını bilen öğretmenlerin doğrudan kapı kollarında sterilizasyon sağlamayı ultraviyole ışınlarıyla beraber sağladılar.

Ortalama 1 ay süren ar-ge çalışmaları içinde sonuç olarak ultraviyole ışınlarının kendi kendine dezenfekte edebilir akıllı kapı kolu tasarlama süreçleri tamamlandı. Günümüzde kullanılan kapı kollarına uyumlu olan, monte edilmesi oldukça basit bir ürün ile beraber hem sensor hem de mikro kontrolcü sayesinde elektronik devre sayesinde kısa sürede kendi kedine temizlik yapmaktadır.

Bu ürünün doğrudan sosyal alanlarda ve kamusal alanların tamamında çokça kullanım söz konusu olması nedeniyle, birçok kişinin temas ettiği kapı kollarında kullanılması amaçlanmaktadır. Buna bağlı kalarak düşük maliyete sahip bir cihaz için patent başvurusu da yaptıklarını, böylelikle seri üretime geçileceğini de bildiren öğretmenlerden okul müdürü olan Caner Kurt, koronavirüs dönemi içinde meslek liselerinde ki önemin ne kadar da kıymetli olduğunun fark edildiğini bir kez daha belirtmek istedi.

Beklenmedik şekilde, gözle görülmeyen virüslerin, bakterilerin ve mantar gibi mikroorganizma türlerinin kapı kolları nedeniyle günlük yaşam içerisinde çok basit şekilde bulaştığını anlatan okul müdür, bu ürünün sadece koronavirüs değil tüm bakteriler ve virüslere karşı koruma önlemi amacıyla tasarlandığını belirtti. Kapı kolu ile temas edilmesi halinde bu ürünün özelliği, kısa süre içerisinde yüzeyi tamamen dezenfekte edip en iyi şekilde virüsün yayılmasını önlemesidir. Bu sayede akıllı kapı kolu sistemi ile kapı kolu gibi herkesin basitçe tutup elden ele virüsün bulaşabilir riski taşıdığı alanlarda, ülke ve dünyaya faydası dokunması adına bu riski azaltmaktır.

Kapı kollarında virüs bulaşma riskinin çok yüksek olduğunu ve bu noktada gerekli önlemlerin de alınmasını bildirdiğini söyleyen Bilişim Teknolojileri öğretmeni Vahap Doğan, en önemli etkenlerden biri virüs bulaşmada kapı kolu olduğunun da altını çizdi. Bulaşmayı önlemek amacıyla yapılan çalışmalarda, özellikle bazı durumları bildirdi.

Bilimselliği kanıtlanmış olan Ultraviyole ışınlar, %98’e yakın oranla virüsleri etkisiz hale getirmekte güçlüdürler. Durum bu olunca, cihazla ilgili olarak ultraviyole ışınlar ile virüsün etkisiz hale getirilmesi, en iyi şekilde hareket sensoru ve ultraviyole ledlerden yararlanılmasına yönelik çalışma yapılmıştır. Cihazla ilgili açma- kapama hareketini kapan kapı kolu, bu hareketi cihazın algıladığını ve kısa süre içerisinde ultraviyole ışının etkili olduğunu, kendi kendine temizliği tamamladığını belirtiyor. Çalışmalar içerisinde 50- 70 TL aralığında tüm maliyetlerin tamamlandığını belirten, bu sürede seri üretime geçilerek maliyetin olabildiğince azalması sağlanacağını bildiren Vahap Doğan, otel- hastane ve okul gibi alanlarda, kapı kolu tutmanın çokça işlek olduğu bu gibi yerlerde ciddi virüs bulaşma riskinin olduğunu ve önüne geçileceğini hedeflediklerini belirtti.

Kapı kolu montajının basit olduğu da belirtiliyor. Kapı açıldığında hareket sensoru devreye girer ve ultraviyole ışınlarıyla direkt yüzey temizlemesi sağlanır. Yaygın kullanıldığında kendi kendine dezenfekte ederek kapı kolunun doğru bir kullanımı hedeflenmektedir. İçerisinde mikro kontrolcü olması ile akıllı kapı kolu ismini almaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı