Kemoterapi Alternatifleri Nelerdir?


0

Kemoterapi Alternatifleri Nelerdir?

Kemoterapi alternatifleri ile ilgili uygulamaların daha iyi bir şekilde kavranabilmesi amacıyla öncelikli olarak kemoterapi kavramının tanımının yapılması gerekir.

Kemoterapi Nedir?

Genel itibarıyla kemoterapi ilaç ile tedavi uygulamaları manasına gelmekle beraber, daha çok kanser hücrelerinin etkilemiş olan kanser ilaçları kullanılarak gerçekleştirilen ve tedaviler açısından kullanılan bir terimdir. Bu açıdan kullanılan ilaçlara antikanser İlaçlar da denmektedir. Kanserin çeşidine göre kemoterapi uygulamalarının amaçları değişiklik gösterebilir.

İmmunoterapi Kemoterapiye Alternatif Olma Özelliği Taşıyor

Kemoterapi kanseri ile mücadelede hâlihazırda en önemli silahtır. Fakat son zamanlarda yıldızı parlayan immünoterapi çeşitli kanser çeşitlerinde yaşam sürelerini artırmaktadır. Kemoterapinin yerine alternatif olarak sunulamaz. Fakat cephanelikte bulunan yeni bir silah olarak immünoterapi iki tarafı keskin bıçağa benzetilir. Çünkü bazı tümörler de çok etkili olan fakat maliyeti çok yüksek olan uygulamalar hem hekimlerin hem de hasta olan bireylerin karşısına çıkabilmektedir. Özellikle de son dönemlerde bütün dünyada ön plana çıkmakta olan ve üzerinde Bilim insanlarının oldukça kafa yordukları immünoterapi uygulamaları çok rağbet görmektedir.

Melonomda Oldukça Etkili

Kemoterapiye alternatif olarak nitelendirilen uygulamaların özellikle de akciğer kanserinde yaşam döngüsünü olabildiğince uzattığı tespit edilmiştir. Özellikle de bu tedavinin cilt kanseri, melanom ve akciğer kanserlerinde çok daha etkili olduğunu vurgulayan onkoloji uzmanları, akciğer kanserinde kemoterapiye oranla %30’luk bir başarı oranı olduğunu tespit etmişlerdir.

Sihirli Mermiler

Sihirli mermiler, uygulamaları ile kanser tedavisinde başarı oranı %50’ye yaklaşmış bulunmaktadır. İmmünoterapi ile çeşitli kanser türlerinde tam şifa sağlamak mümkündü. Akıllı moleküler aracılığı ile tedavisi mümkün olmayan kanser hastaları, senelerce kontrol altında tutulabilir. Kanser ile mücadelede bulunan tıbbi gelişmelere değinen onkoloji uzmanları, pek çok kanser türünde kemoterapinin tek tedavi seçeneği olmaktan çıktığını belirtmektedir.

Gelişmiş tıp ve bilimin etkileri ile zamanın geçmesi ile beraber kanser hastalığı tedavisinde gelişmeler yaşandığı ve bu gelişmeler aracılığı ile kanser hastalığının çeşitliliğinin, tedavi edilebilmesinin mümkün olabileceğini anlatan tıbbi onkoloji uzmanları, en ağır tedavi uygulamaları olarak nitelendirilen bireylerin vücutlarında tırnak düşmesi, saç dökülmesi gibi olumsuz durumların yaşanmaması adına çeşitli çalışmaların halen yürütülmekte olduğunu vurgulamaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı