Kan Kusmanın Nedenleri Nelerdir?


0

Kan Kusmanın Nedenleri Nelerdir?   

Kan kusmak ya da daha resmi adıyla ağızdan kan gelmesi durumu bazı kişilerin yaşayabildiği ve önemli hastalıklara işaret edebilecek bir belirtidir. Bu kan farklı şekillerde gelebilmektedir. Bazı durumlarda öksürükten sonra ağızdan kan tadı oluşabilir ya da yine öksürükten sonra ağzın içine kan gelebilir ve bu kan tükürükte ya da balgamda belli olabilir.

Bazı durumlarda ise öksürük dışında gelmesi de mümkündür. Herhangi bir hastalığı olmayan kişilerde görünmeyen bu durum birçok uzmanın görüşüne göre önemli hastalıklara işaret edebilen önemli bir belirtidir. Belirtinin görüldüğü kişilerin zaman kaybetmeden bir doktora görünerek durumun tedavi yöntemi belirlenmeli ve tedaviye başlanmalıdır.

Tedavi edilmemesi durumunda belirtilere sebep olan hastalık ileri evrelere geçerek kişide kalıcı hasarlar oluşturabilir. Kişinin ağzından kan gelmesi durumu solunum yollarından kaynaklanın bir problem sebebiyle de gerçekleşebilir.

Kan Kusmak Nasıl ve Neden Olur?

Bazı durumlarda ağızdan gelen kana ilaveten burunda da zaman zaman kanamalar görülebilir. Bu gibi durumlarda kişinin üst solunum yollarında bir rahatsızlık olması muhtemeldir. Bu kişilerin rahatsızlıkları ve belirtileri genellikle kendiliğinden ve kısa sürede geçmediği için tedavi edilmesi gerekir.

Aksi taktirde hastalığın ilerlemesi ve daha ciddi durumlara yol açması rastlanabilen bir durumdur. Bir diğer durum ise ağızdan gelen kanamaya ek olarak mide bulantısı hatta kusmanın yaşanmasıdır. Bu gibi durumlarda hastanın rahatsızlığının sindirim sisteminde yani mide ya da bağırsaklarda olması son derece muhtemeldir.

Mide ve bağırsaklara ek olarak akciğerlerde görülen rahatsızlıklarda da kusma ve bulantı belirtilerine sık rastlanmaktadır. Bu durumda da vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak son derece önemlidir. Her ne kadar bu belirtiler akciğeri de işaret edebilse de genellikle akciğerde bir problem olduğundan kanamalar öksürük ile birlikte ya da hemen sonrasında görülmektedir.

Göğüs bölgesinde nefes aldıkça görülen bir hırıltı bulunur ve ağızdan gelen kan tükürük ile birlikte olabildiği gibi direkt olarak kan yoğunluklu bir tükürük ya da balgam gelmesine de sebep olabilir. Bu durum hastalığın ciddiyetine ve seviyesine bağlıdır. Bu gibi belirtiler özellikle akciğerde kanser durumuna işaret edebildiği için son derece önemlidir.

Kan Kusma Durumunda Ne Yapılmalı?

Belirtiler bazı durumlarda basit enfeksiyonlar, burun bölgesindeki kılcal damarlarda oluşmuş problemler, incelmeler kaynaklı çatlaklardan kaynaklanmaktadır ve bu gibi rahatsızlıkların tedavisi kolaydır. Hastalığın belirtileri ve tedavisi kolay bile olsa mutlaka bir doktora danışarak kesin teşhis koyulması sağlanmalıdır.

Bunun dışında belirtiler kanser gibi son derece önemli ve ağır hastalıklara işaret edebilen belirtiler de olduğu için bu belirtilerin son derece ciddiye alınması hasta açısından önemlidir. Belirtilerin ilk başladığı günlerden sonra zamanla artış göstermesi ise doktora danışmak için tek başına yeterlidir. Bu durum hastalığın ilerlemeye devam ettiğine işaret etmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı