Kadınlarda Kemik Erimesi (Osteoporoz)


0

Kadınlarda Kemik Erimesi (Osteoporoz)

İnsanlarda çocukluk döneminden başlayarak ergenlik döneminin sonlarına kadar devam eden çok ciddi bir kemik yapım hızı mevcuttur. Bu durum sayesinde ergenlik döneminin sonlarına kadar kemikler sürekli olarak gelişim göstermektedir. Ergenlik döneminin tamamlanması ile kemik yapımı yavaşlamakta ve kemik yıkımı ile yakın bir hıza ulaşmaktadır.

Kişilerin yaşı ilerledikçe kemik yıkımı daha hızlı kalmaya başlamaktadır. Bu durumlarda bir de kemikler için son derece önemli olan kalsiyum gibi mineraller yeterli miktarda tüketilmezse erken yaşlarda hızlı bir kemik yıkım durumu gözlenebilmektedir. Kişilerde erken yaşlarda kalıcı ve ağır hasarlara sebep olabilen bu hastalığın erken teşhis edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması son derece önemlidir.

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Her insan yaşlandıkça kemiklerin daha güçsüz hale gelmesi normaldir çünkü ergenlik döneminden sonra kemik yıkımı kemik yapımına kıyasla baskın hale gelmektedir. Bazı dış etkenler de olumsuz etki yaptığında bu yıkım durumu daha da baskın hale gelebilmektedir.

Yıkımın çok hızlı şekilde gerçekleşmesi kişilerin erken yaşta çok güçsüz kemiklere sahip olmasına neden olmaktadır. Bu durum erkeklerde de görülse de yoğunluklu olarak kadınların yaşadığı bir problemdir. Kemiklerin erken yaşta güçsüz hale gelmesinin yanında bu durum kontrol altına alınmazsa önemli sonuçlar da doğurabilmektedir.

Hastalığın belirtileri arasında da kemiklerin eğrileşmesine bağlı olarak kemik boylarının kısalması, günlük faaliyetlerin gerçekleştirilmesi sırasında herhangi bir zorlama olmasa dahi kemiklerde meydana gelen kırık ve çatlaklar sayılabilmektedir.

Hastalığın Tedavisi

Kemik erimesi durumu için tedavinin nasıl uygulanacağı hastalığın hangi seviyede olduğu ile çok ilişkilidir. Bazı kişilerde hastalık henüz başlangıç aşamasındayken tespit edilmektedir ve bu durum hastalığın ilerlememesi, kişinin sağlığının bozulmaması için son derece avantajlı olmaktadır.

Hastalığın erken tespit edilmesi durumunda kişinin kemiklerinde kırık ve çatlak oluşumu ihtimali zayıf olmaktadır. Bu nedenle kişiye vitamin ve mineral takviyesi uygulanarak bununla birlikte sağlıklı bir beslenme planı hazırlanmaktadır.

Kişinin bu beslenme planına bağlı kalması durumunda şikayetinin ilerlemesi beklenmez ancak hastalığın ileri düzeyde olduğu kişilerin tedavisi zor olabilmektedir. Bu kişilerde kırıkların görülmemesi ya da tedavi edilebilmesi için hastanede doktor gözetiminde tedavi görmeleri gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı