Hollanda ve Portekiz’dan AstraZeneca kararı

AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından corona virüsüne karşı geliştirilen aşının gençlerde kullanımının “nadir kan pıhtılaşmasına” neden olduğu endişeleri sürerken, Hollanda ve Portekiz’den aşı hakkında yeni karar geldi. Hollanda Sağlık Bakanı Hugo de Jonge yaptığı açıklamada, Hollanda hükümetinin AstraZeneca aşısının kullanımını, nadir görülen kan pıhtılaşması vakalarının ardından 60 yaşın üzerindeki kişilerle sınırlayacağını belirtti. Bakan Jonge, 1960 […]


0
Almanya’da bir eyalet daha Rus aşısı için anlaşma imzaladı
Almanya’da bir eyalet daha Rus aşısı için anlaşma imzaladı

AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından corona virüsüne karşı geliştirilen aşının gençlerde kullanımının “nadir kan pıhtılaşmasına” neden olduğu endişeleri sürerken, Hollanda ve Portekiz’den aşı hakkında yeni karar geldi.

Hollanda Sağlık Bakanı Hugo de Jonge yaptığı açıklamada, Hollanda hükümetinin AstraZeneca aşısının kullanımını, nadir görülen kan pıhtılaşması vakalarının ardından 60 yaşın üzerindeki kişilerle sınırlayacağını belirtti.

Bakan Jonge, 1960 veya daha önce doğmuş 60 yaşın üzerindeki kişiler güvenli bir şekilde AstraZeneca aşısını almaya devam edebileceklerini ifade ederek, hükümetin 60 yaşın altındaki kişilere ise farklı bir aşı sunacağını açıkladı.

AstraZeneca aşısından 12 milyon dozu sipariş veren Hollanda, yan etkilerle ilgili endişelerin ardından son günlerde aşının kullanımını kısıtlayan birkaç ülke arasında yer alıyor.

PORTEKİZ DE KISITLADI

Portekiz Sağlık Genel Müdürlüğü (DGS) tarafından yapılan açıklamada, AstraZeneca aşısının sadece 60 yaşın üzerindeki kişilere sunulacağını duyurdu. Aşılama görev gücünün Koordinatörü Henrique Melo, kararın aşılamanın yaygınlaştırılması üzerinde yalnızca “küçük” bir etkisi olacağını belirterek, Portekiz’de 400 bin doz AstraZeneca aşısı uyguladığını aktardı.

DGS Müdürü Graca Freitas düzenlediği basın toplantısında, “Portekiz’deki aşı kampanyasının amacının hayat kurtarmak ve ciddi hastalıkları önlemek olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu, Portekiz’de onaylanmış herhangi bir aşı ile sağlanabilir” dedi.

GEÇİCİ BİR DURUM

Freitas, yan etkiler “son derece nadir” olduğu için aşının ilk dozunu almış kişilere sakin kalmaları gerektiğini ifade ederek, aşının 60 yaş altı kişiler için askıya alınmasının geçici bir durum olduğunu ve aşı hakkında daha fazla veri olduğunda durumun yeniden değerlendirileceğini açıkladı.

Portekiz, Haziran ayına kadar AstraZeneca’dan 1,4 milyon aşı dozu daha almayı beklerken, ülkede ayrıca, Pfizer/BioNTech ve Moderna aşıları uygulanıyor.

İTALYA 60 YAŞ ÜSTÜ İÇİN KULLANACAK

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, ülkenin Sağlık Yüksek Kurulu’nun (ISS) görüşü doğrultusunda, tartışmalı AstraZeneca aşısının diğer Avrupa ülkeleri ile paralel olarak yalnızca 60 yaş üzeri kişilere uygulanmasını tavsiye ettiklerini açıklamıştı.

İNGİLTERE’DE ’30 YAŞ ALTINA YAPILMASIN’ ÖNERİSİ

İngiltere’de İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), AstraZeneca aşısının 30 yaşın altındaki kişilere uygulanmasıyla nadir olan kan pıhtılaşma riskinin arttığını belirmiş, 18-29 yaşları arasındaki kişilere, mümkün olan başka bir alternatif aşının uygulanmasını önermişti.

EMA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), AstraZeneca tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen aşı ile kanda pıhtılaşma vakaları arasında bağlantı olduğunu belirtmiş fakat bunun çok nadir görüldüğünü açıklamıştı.

EMA, kan pıhtılaşmasının AstraZeneca aşısının nadir bir yan etkisi olarak listelenmesi gerektiğini ifade etmişti. Aşı tedarikinde yaşanan aksaklıklara dikkat çeken EMA, aşının faydalarının risklerden daha fazla olduğunu vurgulamıştı.

İlginizi ÇekebilirEMA VE MHRA'dan AstraZeneca aşısı kararıEMA VE MHRA'dan AstraZeneca aşısı kararı İlginizi ÇekebilirAvrupa'da AstraZeneca kaosu... Aşıları karıştırmayı planlıyorlarAvrupa'da AstraZeneca kaosu… Aşıları karıştırmayı planlıyorlar


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı