Hasta Çocuk Evde Nasıl Bakılır?


0

Hasta Çocuk Evde Nasıl Bakılır?

Genel itibariyle konuya bakıldığı zaman, çocukların bağışıklık sistemlerinin erişkinler kadar gelişmediği görülüyor. Henüz gelişme sürecindeki bir çocuğun sıklıkla hasta olması da mümkün olabilmektedir. Böyle bir durumda ebeveynlerin panik yapmamaları gerekiyor. Çocuğun hastalıktan dolayı çekmiş olduğu sıkıntıyı atlatmak açısından çalışmaları gerekecektir. Bu dönemde çocuk, huysuzluk ve hırs gibi çeşitli haller içerisinde olabilir.

Odasının Uygun Hale Getirilmesi

Evde çocuk bakılırken öncelikli olarak odasının gerek sıcaklık, gerek nem açısından uygun hale getirilmesi gerekir. Toz gibi çeşitli hastalık oluşturacak ya da mevcut hastalığı artıracak negatif olumsuzlukların giderilmesi gerekiyor. Bu sebeple nemli bir bez aracılığı ile bütün tozların silinip temizlenmesi gerekir.

Vücut Isısının Kontrol Edilmesi

Evde bakılacak çocuğun hastalığının her ne olursa olsun ateşinin sıklıkla kontrol edilmesi gerekiyor. Özellikle de yüksek ateş gibi durumlar, çocukta havale olmasına sebep olur. Bu da riskli bir durum olarak bilinir. Bu sebeple günde en az 2 kez evde bakılan hasta çocuğun ateşinin ölçülmesi ve vücut ısısının derecesine göre çeşitli uygulamaların gerçekleştirilmesi gerekir.

İlaçlarının Aksatılmaması Gerekir

Evde bakılan hasta çocuğun kullanmış olduğu çeşitli ilaçlar olabilir. Çocuklar ilaç alırken genelde mızmız davranırlar. Bu durumun sebebi yanlış ilaç verme taktikleridir. Bazı ebeveynler, çok aşırı hassas davranarak çocuğun ilacı içmesi açısından hastalığından dolayı üzülebilir. Çocuklara bu tip yaklaşımlar aslında doğru kabul edilmemektedir. Aşırı hassas ya da temkinli davranmak ilacın kötü bir şey olduğu algısını çocuklarda yaratacaktır. Bu durum çocuğun ileriki dönemlerde ilaç almasını engelleyen faktörlerin başında gelecektir.

Duygusal Yaklaşılmamalı

Bazı ebeveynler, hastalık evresinde çocuklarına karşı çok duygusal davranabilir. Bu durum alışkanlık haline gelebilir ve aslına bakılırsa çocuk üzerinde oldukça olumsuz etkileri ortaya çıkacaktır. Çünkü çocuklar, kendilerine çok fazla ilgi gösterildiğini gördüklerinde çok mızmız ya da huysuz davranabilirler. Gelecek hayatları ile ilgili bütün hastalıkların çok sıkıntılı ve zor süreçlerden oluştuğunu zannedeceklerdir. Hastalık evresinde ya da hastalık içerisinde iyileşme konusu ile ilgili ümitlerini getirebilirler. Bu durum aslında en ufak bir hastalık durumunda da meydana gelebilir.

İlgi Göstermek

Hasta çocuk evde nasıl bakılır sorusu ile ilgili verilebilecek en temel cevaplardan bir tanesi muhakkak ki ebeveynler ya da bakıcı olan birey tarafından çocuğa ilgi gösterilmesidir. Çünkü hasta olan çocuk, kendisine ilgi gösterildiğini hissettiğinde kendisini çok daha iyi hissedecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı