Facebook, 650 Milyon Dolar Ceza Aldı!


0

Yüz tarama teknolojisiyle ilgili yakın geçmişte Facebook tarafından izinsiz kullanıldığı için rekor bir cezaya çarptırıldı. Facebook’a toplamda 650 milyon dolar ceza, rekor tazminat cezası olarak tarihe geçerken yüz tarama teknolojisini izinsiz kullanması nedeniyle ceza alındığı belirtildi.

ABD’nin eyaletlerinden biri olan Illinois eyaletine bağlı kalarak, 2011 yılından bu yana Facebook’a üye olan ve fotoğrafını bu platforma yükleyen herkese Facebook, toplamda 400 dolar ödeme yapacak. Üye olup platforma fotoğraf yüklemiş olan tüm kullanıcılar, 400 dolarını alacaklar. ABD’ye bağlı olan şirket Facebook, mahkeme kararıyla beraber itirazlarını belirterek toplamda 550 milyon dolar anlaşma yaptı. Fakat mahkeme kararıyla çıkan bu ceza, sonrasında 100 milyon dolar daha arttırıldı ve sonuç olarak Facebook’a toplamda mahkemeden çıkan rekor tazminat cezası 650 milyon dolar olarak karar verildi.

Facebook’un bu ilk cezası değil. Daha önceleri de birçok şirket ile anlaşması karşılığında, birçok nedene bağlı para cezasına çarptırılmasıyla sonuçlanan birtakım davaları olmuştu. Bunların bütününe bakıldığında Facebook, birçok işlem noktasında aslında para cezalarını göze alarak bu tip eylemlere girişiyor. Buna bağlı olarak da 2011 yılından bu yana çeşitli ceza ve davalarıyla karşı karşıya olan Facebook’un bu sefer sonuçlanan davasında ki yüksek meblağ tazminat almasıyla sonuçlandı. Toplamda 650 milyon dolar ödeme yapacak olan Facebook’un bu cezayı da kısa zamanda ödeyeceği bekleniyor. Facebook’un en büyük dünyada bilinen cezası ise, ABD seçimleriyle ilgili bir şirkete verdiği verilerle ilgili olmuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı