Evrene Ait En Geniş 3 Boyutlu Harita Çizildi


0

Yaşadığımız evrene ait 11 milyar yıllık geçmişin içerisinde, böylesine nasıl genişlediğini, büyüdüğünü ve değiştiğini gösteren bir 3 boyutlu harita çizildi. Geçtiğimiz günlerde Science Blog tarafından yapılan haber dahilinde, 23 akademik makale yayımlanan ve bugüne kadar yapılmış evrenle ilgili en büyük ve en geniş 3 boyutlu harita, evrene ait bir harita olarak çizildi. 3 boyutlu harita kontrolünde, evrenin 6 milyar yıl önceki haline göre artık çok daha hızlı hareket etmesi durumu da açığa çıkartılarak kanıtlarıyla beraber sunuldu.

100’den fazla gök bilimcinin katkı sağlayarak ortaya koydukları bu harita, 3 boyutlu bir harita olurken bu zamana kadar ki en geniş harita olarak karşımıza çıkartıldı.

eBOSS adı verilen bu çalışma, açık haliyle Genişletilmiş Baryon Salınım Spektroskopik Araştırması olarak biliniyor. Evrene ait olarak önceki haritalara göre daha detaylandırılması sağlandı. Bu konuda ise gök cisimleriyle beraber sönük galaksilerin de dahil edilerek, haritada yerleri belirtilerek detaylı bir harita oluşturulmuş oldu.

Haritanın amacı ve gözler önüne serdiği şey, evrene ait genişliğin zaman içerisinde ne kadar yüksek seviyelerde artışa geçtiği, 2 milyondan fazla galaksiye ait detayların da görüntülenmesi, ölçümlerin yapıldığı bir harita karşımızda bulunuyor.

Projede bulunan 100’den fazla gök bilimciden biri olan Ohio Üniversitesi Kozmoloji ve Astroparçacık Fiziği Merkezi’nde görevli gök bilimci Ashley Ross, konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarına göre, evren hakkında insanların öğrenmek istediği şeylerin birinin evrenin ivme kazanması konusuydu. Bu konu hakkında hangi karanlık enerjinin bu şekilde yüksek değerlerde ivmelenme kazanmasını sağladığını merak ediyorlar. Hal böyle olunca da ivmelenmeye yol açan gizemli şey ne olduğu ve bu ivmelenmeyi sağlayan karanlık enerjinin zaman içinde ki gelişimi ne kadar değiştiğini gözler önüne çıkartmaktı.  Bunu da başardıklarını dile getirdi.

100’den fazla gök bilimcinin katkılarıyla beraber, uzun uğraşlar neticesinde oluşturulmuş bir 3 boyutlu harita bulunmaktadır. Buna ek olarak ise, bilim insanlarının araştırmasına göre, 3 boyutlu haritası çizilen evrenin yaşı yaklaşık 13,8 milyar yaşında olduğuna dair bir hesaplama çıkartılmış durumdadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
1
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı