Ekonomik kriz virüsü solladı

Salgının üçüncü dalgasını dünyanın en çok vaka açıkladığı ülkeler listesinde zirveye tırmanarak atlatmaya çalışan Türkiye’de, vatandaşın gündemi hastalık değil ekonomik darboğaz oldu. Kapanma önlemlerinde devlet destekleri yetersiz kalırken, işten çıkarma yasaklarına rağmen gerçekleştirilen uygulamalar ile ücretsiz izin kıskacındaki vatandaşların yüzde 30.6’sına göre Türkiye’nin en büyük sorunu ekonomi. Saros Araştırma tarafından gerçekleştirilen mart ayı Türkiye Gündemi […]


0
Ekonomik kriz virüsü solladı
Ekonomik kriz virüsü solladı

Salgının üçüncü dalgasını dünyanın en çok vaka açıkladığı ülkeler listesinde zirveye tırmanarak atlatmaya çalışan Türkiye’de, vatandaşın gündemi hastalık değil ekonomik darboğaz oldu. Kapanma önlemlerinde devlet destekleri yetersiz kalırken, işten çıkarma yasaklarına rağmen gerçekleştirilen uygulamalar ile ücretsiz izin kıskacındaki vatandaşların yüzde 30.6’sına göre Türkiye’nin en büyük sorunu ekonomi. Saros Araştırma tarafından gerçekleştirilen mart ayı Türkiye Gündemi ve Siyaset araştırmasında Türkiye’nin en önemli gündemi nedir sorusuna vatandaşların yüzde 29.8’i koronavürüs salgını yanıtını verirken, yüzde 14.5’i ise “hükümet” dedi. Araştırmaya göre,  AKP seçmenlerinin yüzde 24.5’i, MHP seçmenlerinin ise yüzde 56.3’ünün de birinci gündemi ekonomi oldu.

KUTUPLAŞMA EKONOMİK

Araştırmanın bir başka çarpıcı sonucu ise Türkiye’deki kutuplaşma iklimi ve bunun altında yatan sebeplere ilişkin yanıtlar oldu. Türkiye’de siyasi ve toplumsal kutuplaşma olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 79.4’e ulaştı. Kutuplaşma olduğunu düşünenlerin yüzde 44.3’ü bunun ekonomik ve sınıfsal farklılıklardan oluştuğunu düşünüyor. Kutuplaşmanın temelinde siyasi dil ve ideolojinin olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 39.6 olarak gerçekleşti. Seçmen bazında bakıldığında ise 10 CHP seçmeninden 9’u kutuplaşma olduğunu belirtirken, 10 AKP seçmeninden 4’ü fikrinin olmadığını beyan etmiş.

Vatandaşın beklentisi hak, adalet ve özgürlük
Vatandaşın siyasi parti ve liderlerinden en büyük beklentisi yüzde 31.8 ile adalet, yüzde 19.4 ile eşitlik oldu. Kutuplaşma sorununun hak, adalet ve özgürlüklerin genişletilmesi ile çözülebileceğini söyleyenlerin oranı yüzde 49.6. Halkın yüzde 34’ü siyasi liderlerin yapıcı ve birleştirici bir dil kullanmasını istiyor. AKP seçmeninin yüzde 45’i siyasi liderlerden birleştirici ve yapıcı bir dil beklediğini belirtti.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı