Eklem (OA) Ağrıları Neden Olur? Tedavileri Nelerdir?


0

Eklem (OA) Ağrıları Neden Olur? Tedavileri Nelerdir?

Eklem ağrıları sıklıkla yaşlı bireylerde gözlenen bir sorun olsa da her yaş grubunda görülmesi mümkündür. Eklem ağrılarının birden fazla sebebi olabilmektedir. Ağrıların altında yatan dolaylı sebeplerin dışında ağrıya direkt sebep olan ana sebep genellikle eklem sıvısının azalması ve buna bağlı olarak dokunun zarar görmesidir.

Eklem Ağrılarının Sebepleri ve Belirtileri

Yaşlı kişilerde eklem sıvısının azalması durumu sık rastlanan bir durumdur. Bazı durumlarda ise genç kişilerin eklemlerinde oluşan farklı komplikasyonlar sebebiyle ağrılar görülebilmektedir. Bu komplikasyonlar arasında kemik iltihabı, gut hastalığı, romatizma, burkulma, sert çarpmalar ve kemik kırıkları ya da çatlakları olabilmektedir.

Bu tür durumlar çoğu zaman tedavi edilebilir olmaktadır ve tedavi tamamlandıktan sonra eklem bölgelerinde oluşan ağrılar da yok olur. Ağrıların en karakteristik belirtileri arasında eklem bölgesinde oluşmuş şişlik, ağrıların sebep olduğu hareket kısıtlamaları ve yine ağrılara bağlı olarak görülen yürüyüş bozuklukları sayılabilir.

Özellikle eklemlerde şişlik görülmesi durumu çoğu zaman eklem bölgesinde oluşmuş bir iltihabın varlığına işaret etmektedir. Eklem ağrılarının hafif olması demek önemsiz olduğu anlamına gelmemektedir. Çoğu zaman ağrısı hafif olan kişiler bunları ciddiye almadıkları için rahatsızlık ileri düzeylere ulaştığında doktora danışma ihtiyacı duyarlar. Bu durumda da hastalık ileri seviyelere ulaşmış olduğu için tedavisi kolay olmamaktadır.

Eklem Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Eklem ağrılarının tedavi edilmesi için izlenmesi gereken yol ağrının altında yatan sebeple doğrudan ilişkilidir. Bazı durumlarda ağrı tamamen başka bir rahatsızlık sebebiyle oluştuğu için ağrının tedavisi için öncelikle rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekmektedir.

Çoğu zaman ağrıya sebep olan rahatsızlık tedavi edildiğinde ağrının da kendiliğinden geçtiği görülmektedir. Bunun dışında kişilerde yaşlanmaya bağlı olarak oluşan eklem ağrıları özellikle diz eklemlerinde görülmektedir. Zamanla zayıflayan eklemlerde eklem sıvısının da azalmasıyla ağrılar oluşmaktadır.

Bu tip durumların oluşmaması ya da belirtilerinin azaltılması için kilo kontrolü önerilmektedir. Fazla kilolu kişilerin dizleri de çok zorlanmaktadır ve bu kişilerin eklem ağrıları genellikle çok daha erken dönemlerde başlamaktadır. Kişinin kilosunu ideal seviyede tutması hem eklem sağlığı açısından hem de kemik sağlığı açısından büyük avantaj sağlamaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı