E-devlet hesabınızı siber saldırganlardan koruma yöntemleri nelerdir?


0

45 milyonu aşkın kullancısıyla beraber E-Devlet’te artık neredeyse her şeyi internet ile beraber bir tık uzaklıkta yapabiliyoruz. Hal böyle olunca da 16 farklı bakanlık hizmetinin verdiği ve bununla beraber yüzlerce işlemi de tek tık ile bilgisayarda, internet üzerinden yapabildiğimiz, devlet daireleri gitmeden birkaç sayfa ve menü ile işlemleri tamamlayabildiğimiz E-devlet neden önemlidir? Tek tık ile çözüm üretebildiğimiz E-devlet şifrenizin siber saldırılardan korunmasına karşı ne gibi önlemler almanız gerektiğini biliyor musunuz?

E-devlet kapısı ile ilgili kullanıcı hesabınızın güvenliğine dair gerekli tedbirleri almalısınız. Yerel yönetime dair tüm hizmetlerde birçok özel şeyleri yapabildiğiniz, kullanıcı bazlı işlemlerin yapılabildiği E-devlet ile beraber siz de kişisel pek çok bilgilerinizi korumak için giriş bilgilerinizde yapmanız gerek şeyleri bilin.

Öncelikli olarak güçlü şifre oluşturmalısınız. E-devlet sistemine giriş yaparken standart verilen şifre noktasında daha hassas davranmalı, önemli bir şifre koymaktan çekinmemelisiniz. Bunun için bazı hususlar şöyledir:

  • Şifrenizi olabildiğince maksimum karakter sayısında uzun tutun.
  • Şifrenize dayalı büyük ve küçük harfler barınmalıdır. Şifrenizi hobilerinizle ilgili, doğum tarihiniz ya da TC numaranızla ilişkili yapmaktan çekininiz. Bu sayede hassaslığı da geçmiş, daha güvenli bir şifre oluşturmuş olabilirsiniz.
    Şifreniz size özel olup herhangi bir şekilde bir kişiye paylaşmayın. Şifrenizi biriyle paylaşmaktan sakının ve kişisel bilgilerinizi içeren E-devlet hesabınızla ilgili kimseyle ne olursa olsun paylaşmamalısınız. E-Devlet girişi esnasında güvenli olup olmadığı tarayıcıda yer alan http değil, https olmasına dikkat edin. Bu sayede tarayıcıda kilit resmi görmenizle beraber gireceğiniz şifrenin herhangi bir şekilde çözülmesine de destek olmamış olursunuz.

    E-devlet sistemine girişlerde herhangi bir şekilde ücretsiz olan Wifi kullanımı yapmayın. Eğer Wifi size ait değilse, giriş yapmamanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte e-devlet şifrenizde hesabınızın şifresini size ait olmayan bilgisayarlarda mümkün olduğunca girmemelisiniz. Bilgisayar içerisinde virüs olabilir ve bu sizi tehdit edecektir. Bu konuda şifrenizi sakınmaya önem gösterin.

Şifrenizi unuttuğunuzda yapacağınız 2 yol var. Eğer yurtdışında yaşıyorsanız, konsolosluğa giderek, yeni şifre alabilirsiniz. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız, PTT’ye giderek ücret karşılığı yeni şifre alabilirsiniz. Bunlar dışında PTT şubesine gitmeden şifre sıfırlamak için daha önce cep telefonunuzu profil bilgilerinize girerek, herhangi bir şekilde şifre unuttuğunuzda direkt olarak telefonunuzla birlikte şifre de sıfırlayabilirsiniz. Sisteme giriş için dilerseniz mobil imza ya da internet bankacılığı destekleyen bankanızın hesap bilgileriyle de E-devlet’e ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

paranasil kazanir


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
1
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı