Düşük Testosteron Nedenleri Ve Tedavisi


0

Düşük Testosteron Nedenleri Ve Tedavisi

Genel itibariyle Testosteron, hem kadın hem de erkeklerde de bulunan fakat erkeklerde derecesi çok daha yüksek olan bir seks hormonudur. Ergenlik döneminde oluşumu artış gösterir ve 30 yaşından itibaren belli bir düzeyde azalış sergilemeye başlar. 30 yaşından itibaren erkeklerde Testosteron düzeyinde hemen her yıl yaklaşık olarak %1 oranında bir azalma meydana gelir. Testosteron düzeyindeki azalma, yaşın ilerlemesi ile beraber doğal bir sonuç olarak ortaya çıkar.

Hormondaki Doğal Düşüş Ne Anlama Gelir?

Testosteron düşüklüğü, özellikle de orta yaş ve üzerinde bulunan erkek bireyler açısından oldukça önemli bir konudur. Zira testosteron, erkek bireylerde aşağıda sıralanmış olan çeşitli vücut işlevlerinin devam ettirilmesine aracılık eder.

  • Alyuvar yapımı ile kemik yoğunluğu ve yağ kütlesinin vücuttaki dağılımı işlevlerinin yerine getirilmesinde aracılık eder.
  • Ayrıca kas kütlesi ve kas gücü ile sperm üretimi ve cinsel dürtü ve cinsel arzu durumlarında artış göstermesinde ya da normal seviyelerde seyretmesine aracılık eden hormondur.

Testosteron Eksikliği Neden Olur?

Yaşın 40’lara varması ile beraber düşüş göstermeye başlayan Testosteron, yaşlanma ile beraber hemen her yıl kademeli bir şekilde %1 ila %2 oranında azalmaya devam eder, buna Andropoz denir. Genetik olarak nitelendirilen sebepler, hipofiz bezi hastalıkları tümörleri ya da uygulanmakta olan ameliyatlar veya testis rahatsızlıkları ile kemoterapi tedavisi görme ya da herhangi bir cerrahi operasyon geçirmiş olma gibi durumlarda ayrıca Testosteron eksikliğinin diğer sebepleri olabilir.

Testosteron Eksikliği Tedavisi

Genel itibariyle duruma bakıldığında Testosteron eksikliği ile ilgili tedavi sebepleri ve bireyin çocuk sahibi olmayı isteyip istememesi durumlarına göre değişiklik gösterir. Testosteron eksikliği ile ilgili tedavi yöntemleri genelde çocuk sahibi olmak isteyen ve istemeyen erkek hastalar açısından çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Testis kökenli veya çocuk sahibi olmak istemeyen erkek bireylerde Testosteron tedavisi, aylık ya da 3 aylık iğne, hap, jel veya deri altına yerleştirilen çeşitli implantlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Testosteron tedavileri, uzman hekimler tarafından testosteronun yan etkileri belirli zaman dilimlerinde kontrol edilmek suretiyle gerçekleştirilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı