Dijital Sanal Alemin En Büyük Tehlikeleri Nedir?


0

İnsanların yaşamlarına dair kolaylık sağlayan internet, insanlara bu kolaylığı verdiği kadar aynı zamanda biraz da onların yaşamlarından alıp götürüyor. Günümüz şartları içerisinde internet ile beraber çocukların ve yetişkin bireylerin bazı sorunlarla ilgili tehditler altında olduğunu biliyor musunuz? Bu tehditlerden 4 tanesini sizler için sıraladık.

İnternetin sırada bilgisayar veya telefon ile tablet ile birlikte hayatımıza yalın bir haliyle girdiğini düşünenler, yanılıyorlar. İnternet ile beraber büyük bir bağımlılık içerisinde olduğunuzu unutmayın. Her an için telefona gelen bildirimleri veya mesajları okumak için ilgi duyduğumuz bu noktada, telefonlarımıza hızlıca sarılıyoruz. Hal böyle olunca da aslında internet bağımlılığı bu şekilde meydana gelmiş oluyor. İnternetin cihazlara bağımlılığı ile ilgili bir nevi tehdit ettiğini söyleyebiliriz.

İnsanlara zarar vermek amacıyla virüslerin üretildiği bir ortam içerisinde, dijital dünyada bulunuyoruz. Kötü yazılımlar, zarar vermek adına flaş bellekler, sabit diskler, DVD ya da CD’lerle birlikte cihazlarınıza girmek için yer arıyorlar. Hal böyle olunca da kötü amaçlı yazılımların bir anda kendini kopyalattığı cihazlarınızda, birçok veriyi kopyalayarak kendi içerisinde sızıntıya sebep olduğunu biliyor musunuz? Tamamen sizin bilgisayarınızdaki özel bilgileri çalmak adına, hırsızlık yapma görevi gören bu virüslerin temizlik yapmazsanız eğer sahibi olduğunuz özel bilgileri kaptırmanız an meselesi olacağını unutmayın.

Casus Yazılımlardan Sakının

Kötü amaçlı yazılmış olan virüsler gibi Malware, Spyware gibi terimlerle var olan casus yazılımlar, bilgisayarlarınızdaki bilgilerin dışarı aktarılmasında destekçi olurlar. Hal böyle olunca da sizin için kişisel bir veri haline gelen, özel veriler olarak sakladığınız birçok verinin bir anda yok olmasına neden olabilirsiniz. Bununla beraber kopyalanması ve internete de sızılmasına sebebiyet verebilirsiniz. Bu konuda casus yazılımların doğrudan şifrelerinizi, banka hesap numaralarınızı ve aynı şekilde internetteki birçok verinizin çalınmasına neden olabilirler.

Bilgisayar Korsanlarına Dikkat!

 Bilgisayar korsanları aracılığıyla birçok şirketin açığını kovalayan hackerlar, bilgisayarınızdaki verilerinizin çalınmasına neden olabilirler. Dijital dünyada tehdit yaratan, bununla beraber verilerinizin çalınmasına neden olabilecek birçok açık bulan hackerlar, hem devlete ait verileri hem de özel şirketlerin verilerine sızarak, önemli ve hırsızlık konusunda dolandırıcılığa neden olmaktadır.

Siber suçlar konusunda veri hırsızlığının günümüzde bu kadar yayılmasıyla beraber insanların verilerini çalan, banka şifrelerini ele geçiren dolandırıcılardan sakınmaya özen gösterin. Çocuklar ve genç insanlar içinse, bir şekilde siber zorbalık yaratan internet, insanları rahatsız eder, taciz eder ve tehditler savurur. Bu noktada hedef gösterdiği şey ise, insanların paylaşım yapmaması gerek özel videolar, resimlerini ele geçirerek tehdit etmesidir. Bu noktada ciddi yasal yaptırımlar ve hapis cezaları olan bu gibi durumlara karşı sessiz kalmamak ve şikayette bulunmaktan çekinmeyiniz.

Tarih siteleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı