Chrome’da Tehlikeli Siteleri Açmaya Uyarı Geliyor


0

Google Chrome kullanımı basit, sade ve pratik bir arayüzüyle beraber tarayıcı dünyasında en çok kullanılan, en yaygın kullanımı bulunan tarayıcılardan biridir. Google’a ait olan Chrome tarayıcısı, yeni güncellemelerle beraber yepyeni yenilikleri de beraberinde getiriyor. Yeni güncelleme dahilinde birçok Chrome kullanımına dair özelliklerde yenileniyor. Bunlardan en önemlisi de tehlike dolu internet sitelerinde, içeriğiyle hırsızlık yapmak isteyen kimlik avcılarının kimliğinize dair hırsızlık yapmak istediğinde, tarayıcı tarafından tamamen korunacaksınız.

Chrome tarayıcısı, yeni güncelleme sayesinde tehlike ve tehdit içeren internet sitelerine karşı olarak daha iyi koruma sağlıyor. Chrome tarayıcısıyla beraber zararlı bir internet sayfası açmak istediğinizde, bu durumu fark etmeseniz bile site içerisinde fark etmeden dolduracağınız herhangi bir formun doldurulması ve gönderilmesine izin vermeyecektir.

Google Chrome, belli bir zaman aralıklarında getirdiği güncellemeler ile beraber kullanıcılarına en iyi ortamı sağlamak istiyor. Buna bağlı kalarak, yeni güncellemeler ile beraber yeni özelliği de beraberinde getirdi. Chrome’da genel olarak güvenlik tarafında çok fazla hayat kurtarıcı noktalar bulunuyor. Bunlardan biri de internet site içeriklerine dayalı Chrome’un yeni güncellemesi oluyor. Chrome, son getirdiği güncelleme ile beraber internet sitelerinin içeriğine dayalı tehlike arz eden internet sitelerinde kullanıcılara dayalı herhangi bir bilgi paylaşmanın önüne geçecektir.

Arama motoru Google’a ait olan Chrome’da yeni gelen güncellemeler dahilinde “#Disable Autofill for mixed forms” adında ki etiket sayesinde Chrome tarayıcısı, formda dolduracağınız tüm değerlere dayalı https sayfası üzerinden http protokolü aracı ederek gönderileceği tespit edilen tüm sayfalarda herhangi bir otomatik form doldurmaya izin vermeyecektir. Kullanıcı tarafında bu fark edilmese de, Chrome bu yönde ki internet sitelerinde yapacağınız tüm içerik doldurma işlemlerine izin vermeyerek kullanıcıların ilgili internet sitelerinden tehdit etmeye karşı, hırsızlığa karşı korumasını devreye sokacaktır.

Kullanıcılara dayalı olarak Chrome’da uyarıya karşılık formu doldurmak isteyen olursa eğer, herhangi bir engel bulunmayacaktır. Burada Chrome, kullanıcıyı uyarmaya ve formu göndermesi halinde çeşitli kimlik hırsızlığının oluşabileceği, bir tehdit algılaması sonucunda kullanıcıyı uyarmaya yönelik işlem yaptığını bildirecektir. Bunun dışında eğer 2. aşamada kullanıcı formu yine de doldurmak isterse, tüm istekler kullanıcı tarafında gerçekleşecektir. Bu noktada Google, doldurulan formla ilgili içeriği güvenilir olmadığını gördüğü bağlantılarda kullanıcı onay vermesi halinde yollanacağı gibi herhangi içeriğe dair geri dönüş sağlamayacaktır.

Şu anda eğer internet sitelerinde bu testi yapmak isteyen webmasterlar varsa, Google Chrome tarayıcısına ait olan bu yeni güncelleme konusunda Chrome Canary tarayıcısı üzerinde bu güncellemeleri görebilirler. Sitelerinin uyumlu olup olmadığını görebilir, geliştiricilere göre eksiklik varsa ne tarz bir sayfada ne gibi eksiklik olduklarını da gözlemleyebilirler. Bununla beraber tarayıcıda bulunan Chrome://frags bölümü içerisinde #Disable Autofill for mixed forms etiketi ile beraber aktive etmeleri noktasında yeterli olacaktır. Bu aktivasyon ile internet sitelerine ait gerekli kontrolleri yapabilir olacaklardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı