Birinin yalan söylediği nasıl anlaşılır?

Bilim insanları sosyal yaşamın en çok merak edilen konusunu masaya yatırdı. İlginç sonuçlar çıktı. Rotterdam Erasmus Üniversitesi Davranış Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Sophie Van Der Zee, “Yalan tespit etmede bu kadar kötü olmamızın nedenlerinden biri, yalan söyleyen insanların olabildiğince dürüst görünmeye çalışmasıdır. Ancak beden dilini taklit etmek farkında olmadıkları yalan davranışıdır ve kontrol etmek zordur” […]


0
Birinin yalan söylediği nasıl anlaşılır?
Birinin yalan söylediği nasıl anlaşılır?

Bilim insanları sosyal yaşamın en çok merak edilen konusunu masaya yatırdı. İlginç sonuçlar çıktı. Rotterdam Erasmus Üniversitesi Davranış Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Sophie Van Der Zee, “Yalan tespit etmede bu kadar kötü olmamızın nedenlerinden biri, yalan söyleyen insanların olabildiğince dürüst görünmeye çalışmasıdır. Ancak beden dilini taklit etmek farkında olmadıkları yalan davranışıdır ve kontrol etmek zordur” dedi.

“KONUŞMA BİR DANSSA PARTNERE DE BAKMAK LAZIM”

Profesör Van der Zee, birinin yalan söyleyip söylemediğini belirlemenin yollarını araştıran pek çok araştırmanın yalan söylenen insanları da dikkate aldığını belirterek, “Konuşma, muhatabımızın davranışına göre davranışımızı ayarladığımız bir dans olarak görülüyorsa, kesinlikle her iki ortağa da bakmalıyız” diye konuştu.

Van der Zee, “Onlarca yıldır aldatma araştırmacıları, yalan söylemenin her zaman konuşmanın bir parçası olduğu gerçeğini görmezden geldi, Yalancıların davranış şeklinin aslında diğer kişiden de etkilenebileceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Royal Society Open Science dergisinde yayınlanan çalışma, karmaşıklığı artan yalanlar söyleme talimatı verilen yaklaşık 100 gönüllüyü inceledi. Araştırmada hem onlara hem de konuştukları kişilere, hareketlerini takip eden cihazlar takıldı. Çalışmasında ve yayınlanmayı bekleyen diğer çalışmalarında bulunan şey şuydu: İnsanlar karmaşık bir yalan söylerken karşısındakiyle daha fazla senkronize oluyorlar.

“BEDEN DİLİ SENKRONİZE ETMEK UYUMU GÖSTERME YOLU”

Araştırmada işbirliği yapan Lancaster Üniversitesi’nden Paul Taylor, “Beden dilini karşındakiyle senkronize etmek, insanların zihinsel olarak da uyum içinde olduklarını gösterme yoludur. Barda biriyle konuşurken yarım kadehten sonra aynı anda içmezsen, şansın iyi geçmez” dedi.

İlginizi Çekebilir'Dünyaca ünlü doktor' yalanıyla kandırıldı: Uyuyamıyorum'Dünyaca ünlü doktor' yalanıyla kandırıldı: Uyuyamıyorum

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı