Başlıca Kanser Hastalıklarının Belirtileri


0

Başlıca Kanser Hastalıklarının Belirtileri

Kanser hastalıklarının belirtileri konusunun çok iyi bir şekilde anlaşılabilmesi için öncelikle kanser kavramının tanımlanması gerekir.

Kanser Nedir?

Özel tanımlama yapılacaksa kanser kelimesinin kelime anlamı bir doku ya da organda bulunan hücrelerin düzensiz bir şekilde bölünüp çoğalması ile ortaya çıkan kötü urlara denilir. Genel anlamda kanser kavramı ise, insan vücudunun belirli bölgelerinde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile meydana gelen, 100’den fazla hastalık grubunun genel adıdır. Çok farklı kanser çeşitleri olmasına rağmen hemen hemen hepsi anormal bir şekilde hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile belirir. Tedavi edilmez ise çok ciddi rahatsızlıklara hatta ölümlere dahi neden olur.

Normal Bir Hücre Nasıl Kansere Dönüşür?

Hemen hemen bütün kanser çeşitleri insan vücudunun temel yaşam ünitesi olarak nitelendirilen hücrelerden gelişir. Kanseri anlayabilmek amacıyla anormal hücrelerin nasıl kansere dönüştüğü hikâyesinin çok iyi bir şekilde bilinmesi gerekir. İnsan vücudunda bulunan sağlıklı hücreler, bölünebilme yeteneğine sahiptir. Fakat sinir ve kas hücrelerinde bu özelik bulunmamaktadır. Ölmüş olan herhangi bir hücrenin tekrar yenilenmesi, yaralanan dokuların tekrardan onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar.

Kanserin Yaygın Belirtileri Nelerdir?

  • Balgam ya da tükürükte kan gelmesi, akciğer kanserinin bulguları olabileceği gibi üst solunum yolu kanserlerinin belirtileri arasında da görülmektedir. Unutulmamalıdır ki boğaz içerisinde akciğer enfeksiyonu, tahriş ve diş eti problemleri de çeşitli kanamalara yol açmaktadır. Bu sebeple ağızdan kan gelmesi durumunda göğüs hastalıkları ya da kulak burun boğaz uzmanına kesinlikle başvurulması gerekir.
  • Rektum ve kolon kanseri işaretlerine sayılabilecek durum ise makattan kan gelmesi olayıdır. Bu durumda kesinlikle gastroenteroloji hekimine muayene olunmalıdır. Fakat dışkıda kan bulunmasının besin zehirlenmesi ya da değişik hastalıklara da işaret olunabileceğinin unutulmaması gerekir.
  • Böbrek, mesane ve diğer idrar yolları kanserlerinin bulguları arasında idrardan kan gelmesi örneği verilebilir. Kesin bir teşhis açısından üroloji uzmanına başvurulması daha da faydalı olacaktır.
  • Kan kanseri belirtilerine örnek olarak yetişkinlerde veya çocuklarda burun ve diş eti kanamaları ile geçmek bilmeyen küçük noktasal kanamalar verilebilir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı