Azil kararı nedir, azil ne anlama geliyor?

Dilimize Arapça’dan geçen azil, Trump’ın azil kararı ile birlikte aranmaya başlandı. Eğer Trump hakkında azil süreci başlarsa, bu durumda sağcı lider ABD tarihinde ikinci kez azil süreci başlatılan ilk ABD Başkanı olacak. AZİL NE DEMEK? Azil kelimesi, görevden alma anlamına gelmektedir. Azil kelimesi aynı zamanda ayırma ve uzaklaştırma anlamlarına da geliyor. Kelime dilimize Arapaça’dan geçmiştir. […]


0
Azil kararı nedir, azil ne anlama geliyor?
Azil kararı nedir, azil ne anlama geliyor?

Dilimize Arapça’dan geçen azil, Trump’ın azil kararı ile birlikte aranmaya başlandı. Eğer Trump hakkında azil süreci başlarsa, bu durumda sağcı lider ABD tarihinde ikinci kez azil süreci başlatılan ilk ABD Başkanı olacak.

AZİL NE DEMEK?

Azil kelimesi, görevden alma anlamına gelmektedir. Azil kelimesi aynı zamanda ayırma ve uzaklaştırma anlamlarına da geliyor. Kelime dilimize Arapaça’dan geçmiştir.

AZİL SÜRECİ NEDİR?

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki demokratlar, Başkan Donald Trump’ın görevden alınması için azil metnini Meclise resmen sundu. Demokratlar, Trump’ı “ABD hükümetine karşı şiddeti kışkırtmak” ile suçluyor. Eğer Trump hakkında azil kararı çıkarılırsa Donald Trump başkanlığının sona ermesine birkaç gün kalan görevden alınacak.

Eğer Trump hakkında azil süreci başlarsa, bu durumda sağcı lider ABD tarihinde ikinci kez azil süreci başlatılan ilk ABD Başkanı olacak. Geçen yıl Ukrayna’ya baskı yaparak Demokrat rakibi Joe Biden’a iftira atmaya çalıştığı iddiasıyla azil süreci başlatılan Trump’ı o dönemde Senato’daki Cumhuriyetçi yoğunluk korumuştu.

ABD tarihinde daha önce 1868’de Andrew Johnson, 1998’de Bill Clinton ve 2020’de Donald Trump azil sürecine girmiş ve görevlerine tutunmayı başarmışlardı. Trump’ın bu ikinci azil süreci ise ABD tarihinde bir ilk olacak. Watergate Skandalı’nın baş aktörü Richard Nixon da azil süreci başlamadan görevinden istifa etmişti.

İlginizi ÇekebilirDünyanın gözü ABD'de! Trump'ın azil sürecini başlatacak madde kabul edildiDünyanın gözü ABD'de! Trump'ın azil sürecini başlatacak madde kabul edildi

 

İlginizi ÇekebilirTrump bu kez de Beyaz Saray'ın hesabından seslendi: Ülkemize saldırıyorsunuzTrump bu kez de Beyaz Saray'ın hesabından seslendi: Ülkemize saldırıyorsunuz


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı