Astım Alerjili Çocuğu Olanlara Ev Temizliği Önerileri


0

Ülkemizde gün geçmiyor ki her 6 çocuktan biri alerjik astım hastalığına yakalanmıyor olmasın. Eğer ailenizde astım veya başka solunum yolu rahatsızlığı olan varsa bu hastalığa yakalanmanız diğer insanlara göre daha fazladır. Genelde astım olanın alerjiside vardır diye bir ön yargıya kapılırız. Hâlbuki böyle bir kaide yoktur. Gerçek olan şu ki hem astım, hem de alerjik olanlar oldukça fazladır.

Alerjiye bağlı astımlar genel olarak deniz olan şehir ve büyükşehirlerde daha yoğun görülür. Çünkü denizi olan şehirler çok nemlidir ve astım alerji nemli havalarda daha yoğun yaşanmasına, ani krizlere sebep olur. Bu sebeple özellikle yaz mevsimlerinde kurak hava iklimine sahip doğu kesimlerde tatil planı daha doğru olacaktır.

Büyükşehirlerde ise çok fazla insan yoğunluğu olması sebebiyle hem insan çokluğunun getirdiği nem, hem de daha fazla toz akarları olması astım meydana getirir. Bu tozlar gözlerde, burun ve havayollarında iltihaplanma ve iritasyona sebep olur ve astımla doğrudan ilgili olan alt solunum yollarını etkiler.

Alerjik Astım Belirtileri

Belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. O sebeple en doğru teşhisi doktorunuz yapmalıdır.

  • Hırıltılı solunum
  • Nefeste güçlük ve sırt ağrısı
  • Bronşit veya zatürre geçmişi
  • Göğüs ağrısı ve göğüste baskı
  • Kuru öksürük

Astım Alerjisi Nelere Dikkat Etmeli

Astım alerjisi olanlar öncelikle kendilerini çok iyi tanımalılar. Çünkü bir astım krizinin gelme sebebi değişik sebeplerle olabilir. Sizde kendinizin en çok ne yaptığınızda krizin geldiğini bilmelisiniz. Astım alerjisi olanlar en başta sigaralı ortamlara girmemeliler. Her ne kadar hızlı yürümek ve ani hareketle kriz gelme ihtimali varsada, bir alerjik astımsanız hareketsiz olmamalısınız. Düzenli ve sakin aralıklarla yürüyüş yapmak astımızın çabuk kriz gelmesine engel olacaktır. Bazen aşırı gülmek bile kriz sebebi olabiliyor, düzenli yürüyüş ve hareketler bu durumun da azalmasına sebep olur.

Alerjik Astım Evini Nasıl Temizlemeli

Alerjik astım olanların evlerinde kimyasal temizlik malzemesi fazla kullanmamaları gerekir. Eğer kullanılacaksa siz evde değilken yapılmalı ve siz gelene kadar ev havalandırılmalıdır. Genel olarak kokusuz deterjanlar tercih edilmeli. Temizlik suyuna sirke, karbonat, Arap sabunu veya bitkisel deterjanlar katılmalıdır. Evde özellikle kendi odanızda yünlü halı kullanmamalısınız.

Evi süpürürken ve toz alırken mutlaka maske kullanmalı ve toz akarlarının oluşumuna neden olmadan ev süpürmelerini sık yapmalısınız. Banyo, wc gibi yerlerde kimyasal madde kullanımlarında maske takarak ve suyla karıştırıp döktükten en az yarım saat sonra içeri girip temizliğinizi tamamlayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı