2020 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları için gözler MEB’den gelecek açıklamada!


2
2 Beğeni

TC Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca bağlı olan ve düzenlenmesi yapılan LGS 2020 sınavına dair sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 Liselere geçiş sınavı hakkında sonuçlar ne zaman açıklanır? Gibi sorular çokça soruluyor. 2020 LGS sonuçlarına dair MEB açıklama yaptı mı? Gibi soruların tamamına ait tüm soruları yanıtlamak istiyoruz.

LGS, orta okulu bitirdikten sonra liseye geçiş yaparak lise eğitimini sürdürmek isteyenlerin bu yıl girdikleri sınav sistemi adıydı. Bu yıl ki LGS Sınav sonucu 2020 sınav sonuçları erişime açılacak. Sonuçların açıklanmasına ilişkin ne zaman açıklanacağı, nerede açıklanacağına dair bilgi şu ana kadar yapılmamıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise bazı açıklamalarda bulunarak LGS sınavının açıklamasıyla ilgili sonuçları ve nerede açıklayacağını duyurdu.

LİSELERE GEÇİŞ SINAVINA KATILAN ÖĞRENCİ SAYISI KAÇ?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020 yılı kapsamında yapılan LGS sınavıyla ilgili açıklamalarında bazı detayları bildirdi. Açıklamasına göre, LGS mrekezi sınav uygulamasında 20 Haziran’da sınavın sorunsuz ve başarılı bir biçimde tamamlandığına dikkat çekti. Toplamda 2 oturum halinde tamamlanan bu sınavda ilk oturumda giriş yapan öğrenci sayısı 1 milyon 472 bin 88 öğrenci, ikinci oturumda ise 1 milyon 472 bin 303 öğrenci katıldı.

2019 yılında yapılan LGS sınavında 1 milyon 29 bin 555 öğrenci katıldığını ve buna göre sayıları göz önüne alarak, 2020 yılındaki LGS sınavına ise daha fazla öğrenci katılarak bu artışın %43 seviyelerine yaklaştığını belirtti. 2020 LGS’de salgın dönemi olması sebebiyle sorunsuz ve merkezi sınav sistemi uygulamasında bir sorun olmadan başarıyla sınav sistemini uyguladığını bildiren Selçuk, LGS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun da yanıtını verdi.

2020 LGS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, konu hakkında bazı değerlendirmeleri kaydederken detaylı açıklamalarda da bulundu. Sınavla ilgili hiçbir soru iptali olmadığını, sınav sonuçlarına yönelik uzmanlar tarafından değerlendirme raporlarında 16 Temmuz 2020 Perşembe günü tarihinde açıklama olacağını belirtti. Buna göre değerlendirme raporu içerisinde sınava giren öğrencilerin hem performans hem de testlere yönelik yaptıkları çözümleri dikkate alınarak değerlendirme yapacakları bildirildi.

16 Temmuz 2020 Perşembe günü açıklanması beklenen Liselere Geçiş Sınavı için açıklama gelecek ve çocukların birkaç yıldır emeklerinin karşılığını alma vakitleri gelmiş olacaktır.

LGS Tercih Kılavuzu Ne Zaman Açıklanacak?

LGS merkezi sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu: 16 Temmuz 2020. Sonrası süreçte ise, puanları eline alan öğrenciler bu tarihten sonra tercih kılavuzu ile beraber sınav sonuçlarına göre lise tercihlerinde bulunacaklar. 2020 tercih kılavuzu açıklanma tarihi nedir? Bu tarih de yine aynı gün olacak olup 2020 LGS tercih kılavuzu 16 Temmuz’da açıklanacaktır.

Aynı gün yayımlanacak olan tercih kılavuzuyla beraber yer alan kurallara göre tercih işlemleri de başlatılacaktır. Bu süreçte yine detaylı açıklama Perşembe günü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
İnanılmaz İnanılmaz
1
İnanılmaz
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
1
Beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı